Світ пам’ятників літературним героям

Print

Про книги

Автор: Івано-Франківська центральна міська дитяча бібліотека   

Читаючи художні твори, ми знаходимо друзів та порадників, вони стають нам рідними та близькими. Часом, ми б хотіли не тільки уявляти їх, але й побачити у реальному житті. Тож подорожуючи світом, стає удвічі приємніше зустріти їх де-небудь, втілених у камені чи бронзі, дереві чи бетоні. Адже твого книжкового друга знають і шанують не лише у твоїй країні, але й закордоном. Історії барона Мюнхаузена чи пісні Вінні-Пуха, перекладені на різні мови та донесені до мільйонів сердець, – це захоплюючий досвід, що поєднує тебе з безліччю людей, які мають однакові літературні уподобання.

Згадайте, хто з книжкових персонажів став для вас найулюбленішим?

Пропонуємо вам «онлайн» подорож до пам'ятників літературним героям! Сподіваємося, що для вас це лише початок, а продовження буде з фотокамерою!

Пам'ятник Тому Сойєру та Гекльберрі Фінну

Пам’ятник Тому Сойєру та Гекльберрі ФіннуРозпочнемо хіт-парад улюбленців мільярдів з монумента, що багатьма вважається першим пам'ятником літературним персонажам. З'явився він у 1926 році в Америці на річці Міссісіпі у маленькому містечку Ганнібал, де провів свої дитячі роки американський письменник Марк Твен. У центрі міста на великому Кардіффському пагорбі стоять на постаменті два бронзових хлопчика — Том Сойєр та Гекльберрі Фінн, точніше не стоять, а весело і нестримно крокують у майбутнє у своїх подертих штанцях, тримаючи за хвіст дохлу кішку, перекинуту через плече.

Пам'ятники барону Мюнхаузену

«Брехні-небилиці» з книжкової полиці перекочували на скульптурні витвори. Дуже популярний персонаж у камені – відомий мандрівник та вигадник барон Мюнхгаузен. Люди захотіли увічнити його неймовірні історії ще й в скульптурних образах.

В Україні є свій Мюнхгаузен. У Хмельницькому та Одесі є пам'ятник-фонтан барону.

Мюнхаузен скаче на половині коня, а із зрізаної частини, як і описано у книжці, ллється вода.

Пам'ятники Дон Кіхоту

М. Сервантес знаний у всьому світі завдяки своєму роману «Дон Кіхот», головній герой якого став народним. В знак пошани та любові цього героя увічнили у бронзі, металі, граніті та дереві. Де тільки немає пам'ятника цьому славетному лицарю! Дон Кіхоту та його зброєносцю встановлена рекордна кількість пам'ятників. Буенос-Айрес, Гавана, Брюссель, Мехіко, Хемніц та інші міста можуть похвалитися такими монументами.

Пам'ятники Шерлоку Холмсу і доктору Ватсону

Пам'ятники Д'Артаньяну

Хто ж не впізнає справжнього гасконця, сміливого, відданого, веселого авантюриста, завдяки кмітливості якого монархія у Франції була врятована?!

Пам'ятники «Маленькому принцу»

Мауглі і Багіра

Скульптурна група «Мауглі і Багіра» (за твором Кіплінга «Мауглі») встановлена в 1978 році при вході до Миколаївського зоопарку. Автор пам'ятника Інна Макушина, художник по металу В.Пахомов.

Пам’ятник Ходжі Насреддіну

Пам'ятник Ходжі Насреддіну. Москва, Росія.

Фольклорний образ східних народів, герой гумористичних та сатиричних творів. Він мудрець і простак одночасно. Віртуозно володіючи словом, Насреддін знаходить вихід з будь-якої ситуації. А віслючок – його невід'ємний супутник і деколи навіть головний герой.

Пам’ятник Гулліверу

Пам'ятник Гулліверу. Санк-Петербург. Росія. Скульптор Т.Юсуфов. Бронза. Висота 1,5 метра.

Скульптурна композиція у вигляді п'яти Гулліверів, кожний наступний стоїть у попереднього на витягнутій долоні. Пам'ятник символізує безкінечність і відносність.

Пам’ятник «Му-Му»

Пам'ятник «Му-Му». Дуже зворушлива скульптура у міському саду міста Онфлера. Франція. Автор скульптури В. Цесслер, ідея проекту Ю. Гримова.

Саме тут, в Онфлері, автор оповідання «Му-Му» І. С. Тургенев зустрівся з відомим французьким письменником Гі де Мопассаном і відволік його від думки звести рахунки з життям. Це пам'ятник самотності та жертвам любові.

Пам’ятник герою роману Г.Троепольського «Білий Бім-Чорне Вухо»

Пам'ятник герою роману Г. Троєпольського «Білий Бім-Чорне Вухо». Воронеж, Росія. Скульптори Ельза Пак і Іван Дикунов.

Пам'ятник знаходиться при вході у театр ляльок. Бім зроблений з металу. Автор увічнив його у такій позі, в якій зазвичай розумні, добрі та вірні собаки чекають на свого хазяїна. У скульптури відсутній п'єдестал, Бім сидить на землі. І діти ніжно гладять його, ніби він живий.

Під час роботи над пам'ятником до авторів часто заходив Г. Троєпольський, дивився, давав поради. Але побачити свого улюбленця у металі йому не судилося.

Перше місце за популярністю в Україні і Росії займають скульптури героїв роману Ільфа і Петрова «Дванадцять стільців».

Пам'ятники Остапу Бендеру тішать жителів і туристів Харкова, Києва, Одеси, Жмеринки, Бердянська.


Пам’ятник персонажам М. Булгакова

Пам'ятник персонажам М. Булгакова. Коров'єв та кіт Бегемот зручно влаштувалися на звичайнісінький лавочці у сквері на Патріарших і щось замишляють. Москва. Росія.

Пам'ятник бравому солдату Швейку

Марно шукати ім'я Швейка в історії, але його слава затьмарила імена деяких історичних осіб. Цей тихий, скромний, убого вдягнений чоловік і є той старий бравий вояк Швейк. Ім'я цього героя ще за часів Австро-Угорщини було на устах усіх громадян Чеського королівства і не тільки.

Бравий вояк Швейк по дорозі на фронт побував у Львові, і останні його пригоди відбувалися також там. Пам'ятник Швейкові біля «Віденської кави» у Львові відразу почав жити власним, незалежним від волі своїх творців, життям. Виник звичай кидати монетки у гальбу, яку він тримає і фотографуватися, сидячи у нього на колінах. Хоч на бронзовому Швейку немає напису, але кожен його впізнає і тішиться, мов дитина: «О, дивися! Швейк!».

Пам'ятник Проні Прокопівні та ГолохвастовуПроня Прокопівна і Свирид Голохвастов — герої відомої сатиричної кінокомедії «За двома зайцями». Цей пам'ятник — своєрідна данина пам'яті талану українського письменника та драматурга М. П. Старицького, творцям кіношедевру, та видатним акторам — Олегу Борисову та Маргариті Кринициній.

У скульптурній композиції відображений момент, коли Свирид Голохвастов, схиливши коліно, пропонує руку і серце Проні Прокопівні, яка простягає своєму обранцю руку для поцілунку.

Пам’ятник Тарасу БульбіПам'ятник Тарасу знаходиться біля входу до історико-культурного комплексу «Запорізька Січ». Висота гранітної скульптури — 3 метри, вага — 7 тонн. Виконана малоархітектурна форма запорізьким скульптором Сергієм Каніщевим.

Пам’ятник Мавці та Лукашу

Пам'ятник Мавці та Лукашу у Трускавці здається легким і прозорим, хоча зроблений із бронзи. Надзвичайно ліричний пам'ятник органічно вписується у чудову природу парку і одразу навіює мелодійну мову «Лісової пісні» Л. Українки.

Захар Беркут (с. Тухля Львівської області)

І знову велетень серед гірської природи Карпат. Захар Беркут (с. Тухля Львівської області) Дерев'яний пам'ятник головному героєві твору «Захар Беркут» височить на горі неподалік від села — там, де за народними переказами поховано цю історичну постать.

Маруся Чурай. Полтава

«Дівчина з легенди» — так народ називає скульптуру. Сумна та загадкова, поетична, як сама пісня. Приводом для встановлення монументу стали народні перекази і легенди про дівчину-полтавчанку Марусю, яка жила у XVII столітті і мала надзвичайно гарний голос і хист до складання пісень. Саме її творчому таланту приписується низка українських народних пісень. Пам'ятник Марусі Чурай (українській пісні) являє собою фігуру молодої дівчини в національному строї, що в легкій зажурі похилила голову; у лівій руці вона тримає оберемок рослин, а праву піднесла до обличчя. Висота пам'ятника 3,5 метра, відлитий з бетону, верхня частина мідна.

Скульптурні дивацтва

Є серед пам'ятників героям літератури і такі, які важко назвати звичайними. Це монументи або неіснуючій істоті, або якомусь предмету, або частині тіла тощо. Ось такі скульптурні дивацтва ми знайшли.

Пам’ятник Людині-невидимці

Пам'ятник Людині-невидимці у Єкатеринбурзі (Росія). Цей оригінальний пам'ятник – жарт двох скульпторів-початківців. Трошки бетону, по одній голій ступні кожного з «художників», цвяшок для надпису – ось і готовий «новий шедевр».

Ніс майора Ковальова

До числа незвичайних пам'ятників можна віднести «Ніс майора Ковальова» (Санкт-Петербург, Росія). Прототипом для нього став орган нюху літературного героя повісті М. В. Гоголя під назвою «Ніс». Пам'ятник виготовлений з кольорового мармуру та важить біля ста кілограм. Як відомо, ніс майора Ковальова мав звичку покидати свого хазяїна і вільно вештатися по місту. У 2002 році пам'ятник зник, і мешканці міста жартували, що він просто за звичкою відправився помандрувати. На щастя, барельєф із зображенням носа був знайдений зовсім недалеко від своєї законної адреси і був встановлений на те саме місце.

Для наймолодших

Вони прийшли до нас із казки, із байки, із оповідання. Ці герої створювалися для дітей, але стали улюбленцями і малих, і дорослих.

Пам'ятники Царівні-жабі.

Герої байок Крилова. (Росія, Москва, Патріарші пруди.)

«Русалонька». Копенгаген, Данія

Вхід у Копенгагенський порт вже більше 95 років охороняє скульптура Русалоньки, героїні твору Андерсена. Ця сумна казка про справжню відданість та чисте кохання полюбилася датчанам, і пам'ятник Русалоньки став символом Копенгагена.

Пам’ятник «Бременські музики». Бремен, Німеччина

Пам'ятник є неофіційним символом міста Бремен. Бременські музики – веселі та дотепні герої братів Грімм. Не враховуючи єгипетські та майянські, ця піраміда, напевне, найвідоміша у світі. Тримається піраміда на віслюкові, на спині якого стоїть собака, далі примостився кіт, а замикає вертикальну четвірку півень.