Пташина весна

PDF Print E-mail

Віконце у природу

Автор: Володимир Бондаренко   

Пташка з потомством

Ось після холодної зими настали весняні сонячні дні. Пожвавішали, ожили горобці, затягли своє «ці-ці-фі, ці-ці-фі, ці-ці-фі» синички.

З теплих країв першими повертаються шпаки. Відбувається це переважно в середині лютого, а якщо весна затримується, то на початку березня. В березні прилітають жайворонки, дрозди, білі плиски, вальдшнепи, крижні, сиві дятли, журавлі, чаплі, зяблики, малинівки. Тоді ж або дещо пізніше — на початку квітня — прилітають білі лелеки, гуси, жовті та гірські плиски, чорнолобі сорокопуди, при-путні, сови-сплюшки. Квітень — час прильоту зозуль, очеретянок, горихвісток, одудів, а після них — дрімлюг, міської і сільської ластівок. Наприкінці квітня — на початку травня з’являються горлиці, сиворакші, бджолоїдки, мухоловки, перепілки, славки, сорокопуд-жу-лан. Останніми, в першій декаді травня, прибувають в рідний край іволги, стрижі, берегові ластівки, змієшийки, солов’ї.

І ті птахи, що повернулися з далеких країв (ластівки, стрижі, білі лелеки), і ті, що перебули зиму вдома, починають лаштувати гнізда. Граки, ворони, лелеки, орли, часом ластівки ремонтують, впорядковують свої минулорічні оселі. Інші птахи щороку будують нове житло і починають цю справу з вибору ділянки для гнізда. Розмір ділянки у різних видів птахів різний. Все залежить від того, скільки потрібно їжі майбутній сім’ї.

Гнізда птахи будують на землі (дрімлюга, глухар, соловейко, шев-рик), у купах хмизу, на пеньках, в кущах, в кронах дерев (славки, дрозди, волові очка, малинівки, шишкарі), в дуплах дерев (дятли, синиці, повзики, сови).

Чи прислухались ви коли-небудь, як весною співають птахи? І не лише уславлені співаки — солов’ї, дрозди, малинівки, синьошийки, зяблики, а й безголосі птахи: натхненно клацає дзьобом лелека, барабанить по сухій гілляці дятел, піднімається й падає, розправивши крила, бекас. І тоді лунає над лісовим болотом його «бе-е-е...»

Весняна пісня птахів — це сигнали про те, що територія зайнята, що на ній будується гніздо. Той, хто припізнився з вибором оселища — повинен шукати вільного місця.

Найголосніше птахи співають рано-вранці і ввечері. Але з’являються пташенята — і їм стає не до співу. Майже весь свій час вони витрачають на годування нащадків. Крім пісень, у птахів є ще й звуки, якими вони сигналізують про ту чи іншу подію: знахідку корму, появу хижака і т. п. На відміну від пісень, ці звуки переважно короткі, почути їх можна цілорічно.

 

Знайомтесь: книжка!

Наші звичаї і традиції. Марія Морозенко

15_04_2024_2Українські традиції та звичаї вражають своєю різноманітністю,

Детальніше...

Опитування №11

Що читаєш влітку?

Літературу за шкільною програмою - 24.2%
Додаткову літературу - 33.3%
Обидва варіанти - 42.4%

Всього голосів: 33
голосування за це опитування закінчилось на: 31 серп. 2019 - 00:00
Електронний каталог
Віртуальна реальність
Переможець конкурсу