Киянин зі світовим ім’ям

Print

Наука і техніка

Автор: Збірка «Дванадцять місяців»   

Ігор СікорськийРідне місто всесвітньо відомого авіаконструктора й авіабудівника Ігоря Івановича Сікорського — Київ. Тут він народився, тут він зростав, тут він учився в політехнічному інституті. І саме тут, у Києві, захопився авіацією, яка стала справою всього його життя.

Нелегка, але водночас і щаслива доля випала цьому талановитому чоловікові. Батьки його належали до старовинного польсько-українського гербового братства «Лис». Братство це об'єднувало близько 80 шляхетних родів і мало за свій родовий знак двічі перетяту срібну стрілу вістрям догори на червоному тлі.

У 1908—1911 рр. першим у Російській імперії Сікорський розробив дві моделі гелікоптера. І лише нездоланні тоді технічні проблеми не дали змоги підняти в повітря ці апарати.

Водночас він створює й літаки, сам пілотує їх і сам випробовує. У 22 роки на літаку власної конструкції Сікорський з екіпажем встановлює світовий рекорд швидкості — 11 кілометрів на годину.

Ще зовсім молодим, усього лише 23-річним, Ігор Іванович очолює конструкторське бюро авіаційного відділу Російсько-Балтійського заводу в Ризі. Під його керівництвом народжуються такі знамениті літаки, як «Гранд», «Російський витязь» і неперевершений у роки першої світової війни чотиримоторний велетень «Ілля Муромець». Саме цей літак започаткував еру багатомоторної авіації.

Так склалися обставини, що 1919 року Ігорю Сікорському довелося емігрувати спочатку до Франції, потім до США. Аерофірма, яку він там заснував, дуже швидко стала знаною в усьому світі. Останній за його життя літак «Екскалібур» (чотиримоторна амфібія) за морським звичаєм у лютому 1942 року «хрестила» пляшкою шампанського дружина віце-президента США Генрі Уоллеса.

Фірма Ігоря Сікорського давала життя не лише літакам військової та цивільної авіації, а й гелікоптерам (їх він створив близько 20 видів). Ці гелікоптери брали участь у боях другої світової війни на Тихому океані.

Завершив свій життєвий шлях Ігор Сікорський на чужині — в американському місті Істоні, штат Коннектикут. А фірма, ним заснована,— «Сікорскі Ейркрафт» — працює й до сьогодні. На зміну своєму славнозвісному батькові прийшов його талановитий син Сергій.