Ніколи знову! |
Новини,Останні новини |
Автор: Івано-Франківська центральна міська дитяча бібліотека |
Понеділок, 12 травня 2014 14:12 |
Цей європейський символ пам'яті полеглих у Другій світовій війні розробив харківський дизайнер Сергій Мішакін. Червоні маки нагадують слід від кулі, довкола якого розходиться кров. Таке ніколи не повинно повторитися! Письменники народжені, щоб втручатися, а бібліотекарі пропонують відвідувачам ознайомитись з мистецтвом художнього слова проти війни. «Смерть однієї людини – це трагедія, смерть двох мільйонів тільки статистика» Еріх Марія Ремарк Протягом травня в читальному залі бібліотеки для дітей проходитиме книжкова виставка-презентація «Прочитати книжку про війну». Бібліотекарі проводять з відвідувачами екскурсію на тему «Друга світова війна у дзеркалі літератури». Писати про війну – це відстоювати право людини на життя, щастя, радість. Сучасна американська письменниця Урсула Ле Гуїн писала: «Будучи розумними істотами, ми не можемо діяти бездумно. Маючи вибір, ми не можемо діяти безвідповідально». Сьогодні в нашій бібліотечній екскурсії слово митців проти війни, на захист життя. Письменники різних країн бачили війну по-різному. Почнемо з німецької літератури. Другу світову війну розпочала фашистська Німеччина. Німецькі письменники розкривають тему Другої світової війни крізь призму їхньої історичної провини за розв'язану війну і неминучою спокутою цієї вини перед світом. Свідома частина населення тогочасної Німеччини не поділяла фашистських ідей. Серед них були письменники Еріх Марія Ремарк та Генріх Белль. Усією своєю творчістю вони засуджують війну. Герої їхніх творів – люди різних професій із різних країн, але в їхню долю однаково страшно увірвалася війна. Еріх Марія Ремарк,німецький письменник, який вірив, що «люди знайдуть шляхи один до одного». Що читати Е.М.Ремарка про Другу світову війну
Генріх Белль,німецький письменник, лауреат Нобелівської премії 1972 р., наголошував: «Ми, письменники, народжені, щоб втручатися». Шість років провів письменник на полях Другої світової війни. Життя Белля тісно переплелося з географією Другої світової війни. У складі окупаційних військ він побував у Польщі, Франції, Румунії, Україні. У своїх творах автор описував людей, які були повною протилежністю традиційним уявленням про справжнього героя війни. Автор постійно загострює увагу на розбіжностях між офіційною пишномовністю тих, на кому ідейно тримався нацистський режим, і страшною реальністю, з якою зіткнулись ті, хто мусив втілювати ці ідеї в життя. Його твори про війну звучать як різке та пристрасне звинувачення жахів і хаосу війни, як застереження нащадкам не повторювати помилок, берегти мир і боротися за нього. Що читати Генріха Белля про Другу світову війну:
Ернест Хемінгуей,американський письменник "Я бився з фашизмом усюди, де можна було реально воювати з ним" Е. Хемінгуей Під час Другої світової війни Хемінгуей створює на Кубі приватну агенцію по боротьбі з фашистами. Разом з друзями на яхті «Пілар» патрулює узбережжя Атлантичного океану в пошуках німецьких підводних човнів. У 1944 році бере участь у визволенні Парижа. Активна боротьба з фашизмом поєднується з журналістською діяльністю. Нариси та репортажі воєнних часів увійшли у книгу «Люди на війні» (1942). Під час війни Хемінгуей також працює над книгою про море, яка так і не була закінчена й вийшла вже після його смерті («Острови в океані» (1970)). Альбер Камю,французька література, лауреат Нобелівської премії 1957 р. «Я гадав і так гадаю й по сьогоднішній день, що ставати на бік концтаборів не можна». А.Камю. У роки Другої світової війни А.Камю стає учасником французького руху Опору, збирає розвідувальну інформацію антифашистського спрямування. «Просто я себе ніде більше не мислив, ось і все», - згадував він. Що читати А.Камю про Другу світову війну:
Довженко Олександр Петрович«Такий страшний був світ у бою. Одна лише людина могла витерпіти бій...» О. П. Довженко Після перенесеного інфаркту, майже п'ятдесятилітній Олександр Довженко проситься на фронт і стає військовим кореспондентом. На фронтах Другої світової про Довженка заговорили як про майстра слова. «Він потрясав людей своїми пристрасними, полум'яними, громовими оповіданнями, нарисами, статтями, прилюдними виступами...», - писав про його неповторний талант оповідача М.Рильський. Що читати О.Довженка про Другу світову війну:
Кіноповість письменник почав писати на початку війни. Швидко писав, зняв фільм, але й фільм, і повість були заборонені. Про ці події у житті митець писав у «Щоденнику»: «Сьогодні роковини моєї смерті. Тридцять першого січня 1944 року мене було привезено в Кремль. Там мене було порубано на шмаття і окривавлені частини моєї душі було розкидано на ганьбу і поталу на всіх зборищах... Моє серце не витримало тягаря неправди й зла». В кіноповісті «Україна в огні» Довженко сміливо й реалістично передавав гіркоту поразок і відступу та героїзм українського народу в боротьбі з фашизмом, розвінчував сталінську концепцію класової боротьби, критикував методи виховання нашої молоді, незнання нею історії й відсутність національної гордості. Повість уперше опублікували вже після смерті письменника.
Ось один із записів: «Найстрашнішим під час відступу був плач жінок... Коли я згадую зараз відступ, я згадую довгі-довгі дороги і численні села, і околиці, і скрізь жіночий невимовний плач. Плакала Україна. Вона плакала, гірко ридала, свою долю проклинала. Ой, синочки мої, синочки, на кого ж ви мене покидаєте? Куди ведуть ваші дороги?!» 1942 рік. Олесь Гончар,великий патріот. Він оберігав і примножував енергію гуманності, доброти, національної честі і гідності. Олесеві Гончару долею судилося бачити одну із найжорстокіших воєн в історії людства на власні очі, пережити війну вразливою душею і чутливим серцем, перенести війну на своїх плечах
Основна проблема роману: людина на війні. У творі змальовано біль утрат. Майже кожна сім'я утратила на фронті батька чи сина, дочку чи матір, а багато з них шкандибали на милицях. Автор писав, що він хотів поєднати високий дух романтики з «проривом» до правди, до зображення війни справжньої, реальної, з її стражданнями, кров'ю, з її тяжкою солдатською героїкою".
У романі «Людина і зброя» письменник розповідає про початок війни, про ті труднощі і випробування, які випали на долю нашого народу в перші місяці, і ту незбориму силу людини, що привела її до перемоги. «Людина і зброя» - роман про трагедію студентського батальйону, бійцем якого був і сам автор.
«За мить щастя» ,«Модри камень» - це новели, в яких оспівується краса й сила кохання на тлі подій, пов'язаних з війною. Автор інтригує, захоплює несподіваним сюжетом, цим і приваблює читача. Новела «Модри Камень» є найцікавішою з творів воєнної тематики. На завершення нашої екскурсії звернуся іще до двох цитат письменників – учасників Другої світової війни. Генріх Белль наголошував: «Ніколи не оповідай своїм дітям казок про священну війну, кажи правду, яка вона є, правду багрову, наче кров...». Чесна розповідь стане попередженням, адже й сьогодні мир крихкий, а життя незахищене. «На світі дуже багато людей, яким ніхто не допоміг пробудитися», - писав Антуан де Сент-Екзюпері. Письменники, за книжками яких ми провели екскурсію, допомагають нам «пробудитися», а отже стати на варті миру та людяності. |
«Три янголятка»: Різдвяні історії Бруно Ферерро |
Сім чудових історій для наймолодших читачів від відомого священника-письменника отця Бруно Ферреро. |
Детальніше... |