Рухливі ігри

PDF Print E-mail

Рухливі ігри

Автор: Анатолій Григорук   

Рухливі ігри

Ворота

В цю веселу українську гру гралися ще ваші дідусі й прабабуні. Отож, мабуть, і вам буде цікаво погратися.

Станьте в коло, міцно візьміться за руки, а хтось один хай вийде на середину, бо йому бути за козачка.

Підступить козачок до котроїсь із пар у колі й питав: «А чиї це ворота?» — «Юрчикові й Богданкові», — кажуть йому. «Впустіть мене». — «Ні, не впустимо».

Ходить козачок від «воріт до воріт» і все ото проситься щоб його впустили. Ба ні, не впускають. Тоді він з вигуком: «Бий, товкачику, бий! Ворота розбий!» — як розженеться та всією вагою геп на зчеплені руки. Хто не втримав козачка, мусить наздогнати його. А хто наздогнав — сам стає козачком.

Мишки в нірках

Це російська народна гра, і дійшла вона до нас із давньої давнини. Влітку в неї граються де-небудь на моріжку. А зимою — в хаті.

Хтось один із вас хай буде біла мишка, а всі інші — сірі. Якщо граєтесь у помешкані, сірих мишок має бути четверо — стільки, скільки й кутків у кімнаті.

Біла мишка стає посеред кімнати, сірі — по кутках. Підійде біла мишка до котроїсь із сірих і просить: «Мишко, мишко, продай свою нірку». А та їй: «Не продам». От біла повернетья і йде собі. А сіра тихцем подасть знак сусідці — й притьмом мінятися місцями. Якщо біла мишка не ловить гав, то випередить котрусь із сірих і стрибне в її нірку. Тоді вже сіра мишка мусить вийти насередину кімнати.

А буває, білій мишці захопити чужу нірку довго не щастить. От вона й вигукує: «Кіт іде!». Тут уже всі сірі мишки мусять водночас помінятися нірками, і випередити котрусь із них білій мишці зовсім неважко.

П’ять крем’яшків

Це казахська народна гра, і перемагає в ній найспритніший.

Візьміть п’ять крем’яшків, сядьте кружка й кожен по черзі починайте змагання. Крем’яшки слід покласти на землю, потім один з них підкинути. Поки він летить догори, треба підхопити із землі другий крем’ях і зловити перший. Це повторюють чотири рази, доки не піднімуть усіх крем’яшків.

Відтак крем’яшки знову кладуть на землю і, підкинувши один із них, стараються підхопити два крем’яхи разом. Як і тут вам пощастить, підхоплюєте далі вже по три крем’яшки, а далі — по чотири.

Ну, а хто хоч раз помилився, мусить поступитися ходом товаришеві. Коли ж до нього знов дійде черга, то він починає гру з того, де його спіткала невдача.

Оселедчики

Це естонська народна гра.

Естонці живуть переважно на берегах Балтійського моря та на численних озерах. Майже всі вони — завзяті рибалки. Тим-то й ігор у них чимало пов’язано з рибальством.

В естонських оселедчиків гратися хоч і просто, але весело.

Де-небудь на майдані кроків за п’ятнадцять одна від одної накрес-літь дві паралельні лінії. На одній шикуються «оселедчики». На другій, обернувшись до них спиною, стоїть «рибалка». На весь голос рибалка вигукує: «Раз, два, три! Юшечку вари!» За цей час оселедчики підстрибом, але ні в якому разі не біжка, мусять якнайближче «підпливти» до нього. Та тільки-но рибалка озирнеться — всі тут-таки й замруть. А хто не встиг цього зробити, вертається на свою лінію. Кому з оселедчиків пощастить дістатися до лінії рибалки першим, той сам стає оселедчиком.

Кіт Опанас

У цю гру скрізь люблять гратися. А надто в Білорусії.

Проказавши лічилку, когось одного обирають за «кота Опанаса». Котові зав’язують хустиною очі, стають довкола й приказують:

Гей ти, коте Опанасе, Не впіймаєш нас ні разу! Тож лови всіх без упину. Не скидаючи хустину.

Тоді Опанас із зав’язаними очима намагається спіймати кого-небудь. Хто попався — сам стає за кота Опанаса.

Рушничок

Гра маленьких киргизів

Візьмуть діти зшитий у кільце рушник. Поділяться на два гуртки. І проведуть межу. З кожного гуртка виходят на межу хлопчик чи дівчиика і впрягаються в рушник. Хто кого перетягне через межу на свій бік, тому гурткові й очко.

Річечка

Азербайджанська гра

Річечка» теж для двох гуртів дітей. Передусім вони креслять нешироку «річечку». Далі підходять до неї по одному від кожного гурту й намагаються перестрибнути. Хто перестрибнув, вертається до свого гурту. А хто ні — мусить перейти до сусіднього. В якому гурті в кінці гри дітей виявиться більше, той і переміг.

Мисливець, хорти й палиця

Це латиська народна гра. Вона простенька. А все одно цікава. Хтось один із вас — «мисливець». Усі інші — «хорти». Накаже мисливець хортам полягати долілиць ще й очі заплющити. А сам візьме палицю, розмахнеться й закине у найгустіші бур’яни. Далі свисне хортам — ті посхоплюються й ну ту палицю шукати. Хто перший знайде, той і за мисливця стає.

Джигіти

Гра маленьких туркменів

Щоб стати добрим вершником, справжнім джигітом, треба змалечку тренуватися. Ви скажете: «А коні де?» Коней не треба. Хай двоє з вас міцненько візьмуться за руки, а третій ззаду перекине через них ногу й зіпреться вам на плечі. Кілька таких трійок — і скачіть наввипередки.

Ловці та лисиці

У ловців та лисиць здавна граються естонські діти. Ану ж і ви спробуйте! Двоє з вас хай будуть ловці. А всі інші —лисиці. Ловці беруть довгу стрічку й вив’язують петлю. Лівими руками вони підтримують петлю над землею, а в правих тримають кінці стрічки. Кожна лисиця підкрадеться до петлі — й шмиг крізь неї.

А ловці смик за кінці — й піймають кумоньку. Хто ж спритненько проскочить крізь петлю, того й перемога.

Пастка

Гра маленьких узбеків

Прудко бігати кожен уміє. А от мчати наввипередки з «капканом» на нозі — діло хитріше. За капкан править напхана травою торбина. Довгою шворкою торбину прив’язують до ноги і щодуху біжать до умовленого місця. Хто прибіг перший, той і переможець.

 

Знайомтесь: книжка!

Збірка. Волонтери. Мобілізація добра
Збірка. Волонтери. Мобілізація добра

До книжки увійшли вірші, оповідання, есеї десяти українських авторів про волонтерство.

Це книга про звичайних людей поруч із нами, які іноді здаються справжніми атлантами, на чиїх плечах тримається наш світ.

Детальніше...

Опитування №11

Чи є для Вас родинне читання радісною подією сімейного спілкування?

Так - 88.9%
Ні - 11.1%

Всього голосів: 9
голосування за це опитування закінчилось на: 07 трав. 2016 - 21:11
Банер