Олена Пчілка

PDF Print E-mail

Культура України

Автор: Збірка «Дванадцять місяців»   

Олена Пчілка та Леся УкраїнкаОлена Пчілка

(29 липня 1849 — 4 жовтня 1930)

...Кінець XIX століття. Київ. Провінційний «южнорусский город». Жодного напису українською мовою. Жодної української книжки чи газети, жодного українського підручника, жодного українського театру. Ця прикра картинка відображає всього лише зовнішній вияв дії сумнозвісних царських указів про заборону української мови.

Справжні наслідки всезагального русифікаторського наступу на українську культуру, духовність були значно глибші й руйнівніші.

Шкіл українських не було, вищих навчальних закладів також. Українською розмовляли здебільшого в селах. Хто був заможніший, віддавав своїх дітей у науку до міст. Там молоді українці швидко переходили на російську мову, а свою рідну забували і навіть цурались її.

У Києві на той час згуртувалася невеличка громада українських інтелігентів — письменників, композиторів, художників, які вболівали

за рідну культуру. В їхніх родинах всупереч російській державній і шкільній політиці велося українське виховання.

У родині Косачів це вважала своїм громадянським обов'язком Ольга Петрівна Косач (дівоче прізвище Драгоманова), знана більше під літературним ім'ям Олена Пчілка.

Народилася Ольга Петрівна Драгоманова 29 липня 1849 р. на Полтавщині, у Гадячі. Походила зі славетного роду Драгоманових. Предки її перебували на дипломатичній службі у Богдана Хмельницького, дядько — декабрист Яків Драгоманов — помер на засланні у Сибіру, батько Ольги Петрівни мав юридичну освіту, захоплювався літературою. Брат Михайло Драгоманов — видатний вчений, літературний і громадський діяч.

Виняткову увагу приділяла Ольга Петрівна вихованню власних дітей, яких мала шестеро. З дивовижною наполегливістю віднаходила, перекладала українською мовою для них підручники. Сама була вчителькою, сама пробувала створити український буквар, написала кілька п'єс для дитячого театру, багато віршів, оповідань, казок.

Ольга Петрівна народила і виховала геніальну Лесю Українку.

В одному з листів вона писала:

«...В дітей мені хотілося перелити свою душу й думки — із певністю можу сказать, що мені се удалося. Ховаю дорогий для мене лист Михайла, писаний в одну смутну для мене хвилину; в тім листі мій первенець пише: «Коли я став тим, чим єсть, коли в мені є що-небудь доброго, то се дякуючи Тобі, мамочко».

Не знаю, чи стали б Леся й Михайло українськими літераторами, коли б не я; може б, стали... але хутній, що ні... Власне, я «наважила» і завше окружала дітей такими обставинами, щоб українська мова була їм найближчою, щоб вони змалу пізнавали її якнайбільше».

Та дбала письменниця не тільки про власних дітей.

Багато енергії й таланту віддала вона справі виховання та освіти маленьких українців, «щоб не виростали вони перевертнями, щоб звикали шанувать своє, рідне».

Майбутнє Батьківщини залежатиме від того,— переконувала вона своїх сучасників,— «чи дитина виросте приятелем, чи ворогом України, од того, що їй буде защеплено в сім'ї».

Після першої російської революції (1905—1907 рр.) царат вимушений був піти на деякі поступки, дозволив друкування окремих українських газет і книжок.

Українські інтелігенти об'єднуються в «Громади», засновують видавництва, журнали, газети. З величезною енергією і натхненням поринає у всі ці справи Ольга Петрівна Косач. Вона завідує літературним відділом «Київського літературно-артистичного товариства», стає редактором і видавцем журналу «Рідний край».

З 1908 року почала видавати власним коштом щомісячний журнал для дітей «Молода Україна» — перший у Східній Україні. Він дарував дітям вірші, оповідання, казки, при-повістки, загадки, дитячі забави.

У ті безпросвітні для української духовності роки кожна зустріч із часописом була для маленьких українців справжнім святом.

Олена Пчілка була також визначним ученим-літературознавцем, етнографом, фольклористом, написала праці: «Українські колядки», «Українська гумористика» та ін. У 1928 році її було обрано членом-кореспондентом Академії наук України.

В останні роки життя, коли почалися сталінські репресії проти української інтелігенції, письменниця зазнала переслідувань.

Померла Олена Пчілка 4 жовтня 1930 року в Києві.

 

Знайомтесь: книжка!

Пінзель. Фантазія на тему біографії. Ірина Пустиннікова

15_04_2024_5Йоганн Георг Пінзель (? — осінь 1762) — найвидатніший скульптор епохи рококо на українських теренах.

Детальніше...

Опитування №11

Що читаєш влітку?

Літературу за шкільною програмою - 24.2%
Додаткову літературу - 33.3%
Обидва варіанти - 42.4%

Всього голосів: 33
голосування за це опитування закінчилось на: 31 серп. 2019 - 00:00
Електронний каталог
Віртуальна реальність
Переможець конкурсу