Найвидатніший байкар України

PDF Print E-mail

Культура України

Автор: Богдан Чайковський   

Леонід ГлібовНе раз, бувало, мама так сумно-сумно заспіває: «Стоїть гора високая, а під горою гай...» І нам ввижається той гай, широка долина, по якій плине в далеч, тиха річечка, сонні верби, що схилилися в смутку над водою, де в'яжуться край берега човни... Та мало хто здогадується, що подібна картина справді була перед очима поета багато-багато років тому, коли він проїжджав поблизу старовинного Седнева на Чернігівщині. А тоді-то самі собою й склалися рядки:

До тебе, люба річенько,
Ще вернеться весна;
А молодість не вернеться,
Не вернеться вона!..

 

Покладені згодом на музику, схвильовані рядки перелилися в пісню. Вона стала народною, її широко виконували на Україні, за її межами, а сам автор пісні Леонід Іванович Глібов (1827 — 1893), хворий на астму й серце, майже сліпий від тяжкої хвороби, доживав свої останні літа в Чернігові. Щоправда, з допомогою друзів він дістав посаду управителя земської друкарні, був душею літературно-мистецького життя в місті: його «четверги» охоче відвідували літератори й артисти, до нього тяглася молодь...

Малий Льолик, як називали Леоніда Глібова в родині, з дитинства кохався в природі, любив квіти, різні рослини. Його навіть нарекли за це жартома «Квітчастий король». Та й вірші, які поет згодом написав, зокрема для вас, діти, оспівували- гарну українську природу — «Квіткове весілля», «Зимна пісенька», «Веснянка» тощо.

І народився Леонід Глібов у чарівному краї — на Полтавщині, в селі Веселий Поділ, що купалося у вишневих садках. Дитячі й молоді його літа минули в селі Горби, на тій же Полтавщині, серед розкішної природи. З книжкою в руках (найчастіше це був Шевченків «Кобзар» або «Басни» Крилова) годинами просиджував хлопець під улюбленим явором над мрійливою річкою. Тут народилися і перші його байки «Вовк і Кіт», «Лебідь, Щука і Рак», «Жаба й Віл». А 1863 року вийшла перша збірка байок поета, що принесла йому велику славу.

Протягом 1890 — 1893 рр. найвидатніший байкар України написав понад п'ятдесят віршованих творів для дітей — загадки й відгадки, жартівливі пісеньки та акростихи. Слава Леоніда Глібова як дитячого письменника ще за його життя переступила межі України.

Твори Леоніда Глібова — байки для дорослого читача і вірші для дітей відзначаються щирістю, дотепністю, досконалістю художньої форми. Вони оспівують природу, людей праці, висміюють гнобителів народу.

 

Знайомтесь: книжка!

Пухнасті казочки. Віталія Савченко

25_06_2024_1Пухнасті казочки приходять звідусіль.

Детальніше...

Опитування №11

Що читаєш влітку?

Літературу за шкільною програмою - 24.2%
Додаткову літературу - 33.3%
Обидва варіанти - 42.4%

Всього голосів: 33
голосування за це опитування закінчилось на: 31 серп. 2019 - 00:00
Електронний каталог
Віртуальна реальність
Переможець конкурсу