Лісові ласощі

PDF Print E-mail

Віконце у природу

Автор: Володимир Бондаренко   

Дари лісуЛісова «комора» здавна рятувала людей від голоду. І лобода, і щириця, і кропива були для наших пращурів не бур'яном, як тепер. Вони були цілком їстівними, тим-то й поширені вони поблизу людських селищ. Серед ласощів, які спожи­вають герої «Енеїди», — «...рогіз, паслін, кислиці, козельці, терен, глід, полуниці...»

З дикоростучих їстівних рослин від ранньої весни і до пізньої осені можна готувати салати, супи, буль­йони, холодні борщі. Для салатів збирають, в основному, молоді частини рослин — листя, пагінці, проростки, кореневища, квіткові бруньки. Ось далеко не повний пе­релік того, що придатне для сала­тів: кульбаба, кропива, свиріпа, конюшина, медунка, гравілат, подо­рожник, лобода, дзвоники, щириця, яглиця, молоде листя липи. Салати з кількох рослин, а особливо якщо до них додати овочів, смачніші, поживніші.

Багато рослин можна використо­вувати не тільки для салатів, а й варити, солити, квасити, марину­вати, використовувати як добавку до вінегрету, як приправу. Серед них кропива жалюча, глуха кропи­ва, грицики, осот жовтий, гусяча цибулька, яглиця, петрів батіг, королиця, молодило. Для аромату до бутербродів, у салати, перші й другі страви можна додавати дуд­ник лісовий, мелісу, м'яту польову, полин, астрагон, квасеницю.

Варене листя кульбаби вживають як шпинат, підсмажене її коріння за смаком схоже на каву. Коріння лопуха печуть або підсмажують, воно солодкувате, нагадує картоп­лю. М'які стебла борщівника євро­пейського обпарюють, солять і їдять, корінці іван-чаю використо­вують для супу. У сирому вигляді можна споживати коріння козель­ців, дзвоників, молодий очерет, молоді кореневища і нижню части­ну стебла рогозу...

Запашний і цілющий чай можна приготувати з листя, квітів та інших частин суниці, чорниці, чебрецю, малини, ожини, м'яти, іван-чаю, смородини, горобини, глоду, липи.

Справжніми лісовими ласоща­ми є березовий сік, горіхи ліщини, різноманітні ягоди. В липні дости­гають суниця, малина, лохина, ожи­на, чорниця, черемха. В серпні відходить суниця, але з'являються брусниця, глід, горобина, кизил, шипшина. У вересні — жовтні — листопаді збирають брусницю, ка­лину, обліпиху, горобину, шипши­ну, глід, терен. Від вересня і до квіт­ня наступного року можна збирати журавлину (клюкву).

 

Знайомтесь: книжка!

«Роденія, або Подорож за веселку» Надія Гуменюк

rodenijaОднієї ночі хтось у білій тозі скрадається до книжкової шафи в кімнаті Маркіяна.

Детальніше...

Опитування №11

Що читаєш влітку?

Літературу за шкільною програмою - 24.2%
Додаткову літературу - 33.3%
Обидва варіанти - 42.4%

Всього голосів: 33
голосування за це опитування закінчилось на: 31 серп. 2019 - 00:00
Електронний каталог
Віртуальна реальність
Переможець конкурсу