«Вогонь її пісень не згасять зливи літ»: Леся Українка і сучасна молодь

Автор: Івано-Франківська центральна міська дитяча бібліотека   

23_02_2023_1«Кожним словом, кожним променем думки живе в душі нашого народу

людина, що ім'я їй Леся Українка» Олесь Гончар

Леся Українка (Лариса Петрівна Косач) – славетна українська письменниця, геніальна поетеса і драматургиня, перекладачка і культурна діячка, яка в сучасній українській традиції входить до переліку найвідоміших жінок давньої та сучасної України.

Сьогодні постать Лесі Українки дуже цікавить сучасну молодь, викликає захоплення її життя та творчість. Леся Українка - сильна, модернова українка і сьогодні. Можливо, саме тому в суспільній думці постало питання відзначення 25 лютого, як День української жінки, приурочивши його до Дня народження славетної українки - Лесі Українки.

Чому? Спробуємо розібратися. Ось що про неї говорять сьогоднішня інтелігенція.

  • «Це жінка передових європейських поглядів, інтелектуалка, письменниця. Сьогодні її лише починають по-справжньому розкривати. До прикладу, Оксана Забужко за кожної нагоди повертає Лесю Українку в інформаційній простір, закликає нас переосмислити її тексти, листи, вчинки. Переконана, що саме це завдання першочергове – переосмислити і почати нею пишатися, навіть хизуватися не буде зайвим. І тільки зрозумівши Лесю Українку, ми зможемо вчитися і черпати від неї.» (Тетяна Яцечко-Блаженко, старший викладач факультету історії, політології та національної безпеки)
  • Леся – це особливий стиль інтелектуального мислення. Він дає уявлення про те, якою сильною може бути українська мова. Не тільки м'якою і ліричною, а й потужною й енергетичною. Криця. ( Лариса Івшина, головний редактор газети «День», член Наглядової ради Східноєвропейського національного університету імені Лесі Українки)
  • Леся Українка – найбільша мрійниця нашої літератури. «Мріє, не зрадь!» – це ж не тривіальне бажання чогось, це насправді щось сакральне, а думки-мрії особливі, сокровенні. Геніальна письменниця знала силу цього слова: Тільки – життя за життя! Мріє, станься живою! Слово, коли ти живе, статися тілом пора. Хто моря переплив і спалив кораблі за собою, Той не вмре, не здобувши нового добра... (Тетяна Данилюк-Терещук, завідувач Музею Лесі Українки СНУ)
  • Леся Українка надзвичайно любила подорожувати, завжди мріяла здійснити кругосвітню подорож. Недарма вона сама себе називала «boule vagabonde», таким собі «колобком», мандрівним перекотиполем. Географія її подорожей, на жаль, не зовсім таких, про які мріяла, і не зовсім у статусі безтурботної туристки, вражає – Європа, Азія, Африка. Їй підкорялися континенти, країни, де вона жадібно вивчала, осягала мову, культуру, історію, звичаї та традиції. Її твори – відображення тих мандрів, тих мрій. Це неймовірно багата часо-просторова палітра знань, вражень, емоцій, думок. Кругосвітню подорож майже здійснила віртуально – у творах. Мандрувала. Жила. Наповнювала свій світ враженнями від побаченого-почутого-пережитого. (Катерина Дулапчій, керівниця «12 Каналу»)
  • «Ні! Я жива! Я буду вічно жити! Я в серці маю те, що не вмирає...» Для мене саме ці слова максимально відкривають людину, жінку, поетесу. І саме ці слова, ніби смужкою проходять і через моє життя. Адже все, що випадає на наші долі, людські долі, можливо пройти, прожити, пролетіти, маючи в серці таку сильну жагу до життя. Такий внутрішній вогонь ніде не купиш, не візьмеш, лише власне бажання, власний дух дає відчуття свободи, любові та сприйняття бути таким, як воно є! З усіма барвами веселки. А не лише сприйняття світу як чорне та біле. І Леся Українка, її біографія тому приклад, зокрема для мене. (Елла Яцута, очільниця ГО «Мистецьке об'єднання "Стендаль"»)
  • Особисто для мене Леся Українка – прообраз сучасної сильної жінки, в якої можна повчитись як упевнено йти до мети, як ігнорувати труднощі, як бути успішною, незважаючи на випробування долі. Мені завжди здавалося, що Леся Українка випереджувала свою епоху, якби вона була нашою сучасницею, то напевно почувала себе як риба в воді. Стала б напевно або депутаткою, або соціальною активісткою, однозначно, вона б не була осторонь різних процесів у місті та країні. Від себе хочу порадити нашим студентам частіше повертатися до творчості Лесі Українки. Так склалося, що я її читаю, коли хочу отримати відповідь на якесь складне питання. Леся допомагає завжди зробити правильний вибір, доводити справи до логічного кінця і любити життя. (Тетяна Яцечко-Блаженко, старший викладач факультету історії, політології та національної безпеки)
  • Якби хто знав, скільки разів в складні хвилини в голові прокручувала її завжди актуальні «я буду крізь сльози сміятись»! На мою думку, образи та строфи її творів безсмертні, глибокі та спонукають кожного з нас ніколи не здаватися, любити життя, не звертаючи уваги на все навкруги, боротися кожен день та проживати його гідно. (Юлія Євпак, голова ГО «Інститут волонтерства та громадської співпраці»)
  • Нам, у ХХІ столітті, варто було би повчитися у Лесі її бажанню працювати й удосконалюватися, адже через недугу левову частку освіти вона здобула самотужки. Тому замість нарікань на різні чинники, які заважають нам здобути поставленої цілі, варто засукати рукава і просто почати працювати: впевнено та наполегливо. І лише так ми зможемо потрапити «крізь терни до зірок». (Анна Єкименко-Поліщук, книжкова блогерка)

За інтернет матеріалами, стаття: https://vnu.edu.ua/uk/articles/lesya-ukrayinka-zavzhdi-suchasna

Виховуємо і ми у собі хоч частину тієї мужності й дієвої любові до своєї Вітчизни, до життя, до своєї мови, якими так переповнена була славетна Леся Українка!

 

Знайомтесь: книжка!

«Тепер, або ніколи, Рікко» Майкен Нюлунд

rikkoУ Рікки знову ціла купа проблем. Ненависна їй однокласниця Ґітте теж закохана в Джіммі і,

Детальніше...

Опитування №11

Що читаєш влітку?

Літературу за шкільною програмою - 24.2%
Додаткову літературу - 33.3%
Обидва варіанти - 42.4%

Всього голосів: 33
голосування за це опитування закінчилось на: 31 серп. 2019 - 00:00
Електронний каталог
Віртуальна реальність
Переможець конкурсу

Останні новини

«Геніальний флорентієць»: до 760-річчя від Дня народження Данте Аліг'єрі

30_04_2025_1«Чи чув ти про Дантове пекло колись, Про грізні його терщини? Кого засудить туди поет, Той вже там і загине» Генріх Гейне

Детальніше...
«Диво калинове» Дмитра Білоуса: до 105-річчя від Дня народження поета

16_04_2025_1«Диво калинове», «Чари барвінкові», «За Україну молюся!» Ці книги – мудрий батьківський заповіт Дмитра Білоуса майбутнім поколінням любити і шанувати рідну мову,

Детальніше...
«Великдень разом з бібліотекою»: Етноподорож

1Впродовж тижня напередодні Великодня наші друзі, завітавши до бібліотеки, ставали учасниками етноподорожі «Великдень разом з бібліотекою»:

Детальніше...