Всесвітній день книги: мотивуємо дітей до читання

Автор: Івано-Франківська центральна міська дитяча бібліотека   

13_03_2023_123 квітня у світі відзначають День книги.

«Хто полюбить книгу, той далеко піде у своєму розвитку. Книга рятує душу від здерев'яніння», - писав Тарас Григорович Шевченко.

Щиро вітаємо всіх поціновувачів книги із Всесвітнім днем книги і авторського права! Усіх тих, хто шанує друковане слово і без книги не уявляє свого життя!

Книга — це не тільки джерело знань. Це найлегший доступ до головних людських цінностей, духовних принципів та творчих досягнень всього людства.

У 1995 році на паризькій конференції ЮНЕСКО було прийнято рішення про встановлення даного свята. Його головна мета — викликати у молодого покоління повагу до літератури, закликати людей до читання книг, які є невід'ємною частиною духовної спадщини кожної епохи.

Тільки любов до книги допоможе людям передати свій життєвий та історичний досвід наступним поколінням. День книг і авторського права можна назвати одним з інструментів культурного збагачення людства.

Сьогодні Всесвітній день книги святкують у 190 країнах світу. ЮНЕСКО обрала цю дату з огляду на її символічність для світової літератури. Причиною вибору саме цієї дати послужило те, що багато відомих письменників народились або померли 23 квітня. Наприклад, М. Сервантес, В. Шекспір, Л. Вега, М. Дрюон, М. Валеджо...

У Всесвітній день книги та авторського права говоримо і про проблеми, пов’язані з читанням.

За даними Українського інституту книги читання посідає лише дев'яту сходинку у дозвіллі підлітків. Книгам передують зустрічі з друзями та споживання відеоконтенту. Також соціологи дійшли таких висновків: хлопчики читають суттєво менше за дівчат.

Яку частину підліткового життя займають книги? Підлітковий період – дивовижна і незабутня пора. В цей час ми відкриваємо перед собою багато можливостей. Починаємо повноцінно пізнавати себе та оточуючий світ. Деякі підлітки настільки цим захоплюються, що зовсім забувають про навчання і читання звичайної літератури.

Спробуємо розібратися у причинах такої поведінки та скеруємо вас, як мотивувати сучасних підлітків до читання.

Чому підлітки не люблять читати?

Причин того, що підлітки не читають книжки, дуже багато:

  • Виснаження через велику кількість шкільної літератури. Довжелезний список книг на літо, що пропонується вчителями, відлякує. До того ж до нього потрапляють важкі за змістом твори, а відтак читання сприймається підлітками як щось нудне.
  • У підлітковому віці дітям хочеться гуляти, проводити час з друзями та розважатись, але зовсім не сидіти над книгами, особливо під час канікул.
  • Ще одна з причин – велика кількість швидко доступної інформації з цифрових пристроїв: телевізорів, комп'ютерів, смартфонів тощо. Навіщо читати, коли можна знайти вижимку з сюжета в інтернеті? Тому потреба читати книжку швидко відпадає.
  • Відсутність культури читання у родині
  • Емоційні переживання дитини 
  • Відсутність книг для підлітків, які він може взяти у бібліотеці, у однолітків, купити.

Як мотивувати підлітків читати?

  • Покажіть власний приклад. Не треба очікувати від дитини того, що ви самі не робите. Прослідкуйте за тим, як ви проводите свій вільний час. Якщо після роботи ви приходите додому, їсте та сідаєте дивитись телевізор – те ж саме буде робити і ваша дитина.
  • Приділіть більше часу читанню. Не обов'язково повністю відмовлятись від перегляду улюбленого серіалу, але спробуйте додати до свого відпочинку книжку. Таким чином, під час вечері ви зможете розповідати та навіть дискутувати про сюжет з кимось. Є шанс, що підліток теж захоче щось почитати.
  • Обирайте цікаві для підлітків книжки. Дуже важливо підібрати книгу, яка буде підходити саме для цього віку. Перш за все, вона повинна бути з динамічним сюжетом.
  • Розмовляйте про книги. Не потрібно приділяти час обговоренню сюжетної лінії кожного персонажа. Родина – не читацький гурток. Проте ви можете мимохідь вставляти веселі цитати з книг чи порівнювати когось з улюбленим персонажем. Так ви зможете мотивувати підлітка прочитати цей твір.
  • Читайте разом. Візьміть одну з книг для підлітків та почніть читати її по черзі, ніби змагаючись між собою. Краще всього, мати два примірника, щоб читати книгу одночасно. Це чудова традиція, яка не тільки мотивуватиме підлітка читати, а й зміцнить зв'язок між батьками і дитиною та гарна практика спільного проведення часу.
  • Дозвольте підліткам лягати спати трішки пізніше, якщо цей додатковий час вони використають для читання. Чимало дітлахів зацікавляться таким варіантом. Загалом читання перед сном – чудова практика, яка має безліч переваг.
  • Відвідуйте бібліотеку разом, щоб разом відчути цю чарівну атмосферу книжкового світу. Врешті, читання книг з бібліотеки – чудова традиція.
  • Слухайте аудіо книги: в авто чи поїзді. Це гарна нагода провести час з користю й дізнатися щось нове, і не обов'язково для цього сидіти на місці.
  • Даруйте книжки. Але не обирайте те, що подобається лише вам. Спочатку дізнайтесь, які фільми підліток любить дивитись, які історії слухати чи які книжки він вже прочитав.
  • Ще один хороший спосіб мотивації – книжкові блоги. Практично усі підлітки щодня дивляться в Інстаграмі своїх улюблених лайфстайл, фешн чи інших блогерів, згідно власних захоплень. Зараз у Інстаграмі є багато книжкових блогів, які ведуть підлітки, де діляться рецензіями на прочитані книги.

Чого не можна робити?

  • Найголовніше – ніколи не змушуйте підлітка читати, якщо він цього не хоче. Це може відбити бажання навіть тримати книгу в руках. Спробуйте розібратись у ситуації. Можливо, ця книжка занадто важка для нього. Якщо це так, то запропонуйте інші варіанти.
  • Не зліться на дитину, якщо вона не хоче читати літературу, яку задали на літо. Можливо, вона дійсно занадто нудна для нього. Ми радимо взяти список літератури та обрати книгу, яку він сам хоче. Якщо такої не буде, то спробуйте зацікавити його за допомогою відео огляду книги. Часто буває, що після цього підліток хоче прочитати її.
  • Підлітковий вік – це час протиріч та вируючих гормонів. Тому до дитини треба ставитись з повагою та розумінням. Допомагайте їй розвиватись, не заважаючи і не диктуючи власні правила. Настав час, коли треба дати дитині простір для власних помилок.
 

Знайомтесь: книжка!

«Тепер, або ніколи, Рікко» Майкен Нюлунд

rikkoУ Рікки знову ціла купа проблем. Ненависна їй однокласниця Ґітте теж закохана в Джіммі і,

Детальніше...

Опитування №11

Що читаєш влітку?

Літературу за шкільною програмою - 24.2%
Додаткову літературу - 33.3%
Обидва варіанти - 42.4%

Всього голосів: 33
голосування за це опитування закінчилось на: 31 серп. 2019 - 00:00
Електронний каталог
Віртуальна реальність
Переможець конкурсу

Останні новини

«Геніальний флорентієць»: до 760-річчя від Дня народження Данте Аліг'єрі

30_04_2025_1«Чи чув ти про Дантове пекло колись, Про грізні його терщини? Кого засудить туди поет, Той вже там і загине» Генріх Гейне

Детальніше...
«Диво калинове» Дмитра Білоуса: до 105-річчя від Дня народження поета

16_04_2025_1«Диво калинове», «Чари барвінкові», «За Україну молюся!» Ці книги – мудрий батьківський заповіт Дмитра Білоуса майбутнім поколінням любити і шанувати рідну мову,

Детальніше...
«Великдень разом з бібліотекою»: Етноподорож

1Впродовж тижня напередодні Великодня наші друзі, завітавши до бібліотеки, ставали учасниками етноподорожі «Великдень разом з бібліотекою»:

Детальніше...