9 листопада – День української писемності та мови
|
|
|
|
|
Автор: Івано-Франківська центральна міська дитяча бібліотека
|
П'ятниця, 02 листопада 2012 13:24 |
Про престиж мови. Для роздумів...
Мова розвивається і збагачується лише тоді, коли нею постійно користуються. Це як вода в криниці: чим більше її беруть, тим більше її прибуває. Отже, треба, щоб наша мова звучала всюди в Україні. Єдина високорозвинена національна мова потрібна і народові, і державі. Вона дає змогу об'єднати свої інтелектуальні сили для розвитку науки, культури й економіки.
Ми любимо свою мову, вона нам найрідніша, наймиліша, найприродніша. А чи замислювались ви, що таке престиж мови, як підняти престиж своєї мови? Поміркуємо разом...
- Престиж мови – це її авторитет у міжнаціональному і міжнародному спілкуванні. Він залежить головним чином від застосування її як носія найновішої та найважливішої інформації.
- Престиж мови не перебуває у прямій залежності від кількості людей, що нею користуються. Позбавлення мови її природного функціонування, наприклад, позбавлення ролі державної, знижує її авторитет і перешкоджає її розвитку та збагаченню.
- Престиж мови – величина змінна. В історії відомо чимало випадків піднесення і падіння мов. Це залежить від суспільства – носія мови, його місця та ролі в загальнолюдському прогресі.
- «Мов з абсолютними перевагами не існує» (В. Гумбольдт). Не гріх хвалити свою рідну мову – гріх зневажати інші.
- «Мова долає своїх суперниць не завдяки своїм внутрішнім якостям, а завдяки тому, що її носії є більш войовничими, фанатичними, культурними, підприємливими» (А. Мартіне).
- Престиж мови приносить не тільки моральне задоволення її корінним носіям, а й неабияку матеріальну вигоду.
- Дбати про престиж мови свого народу – святий обов'язок кожного з нас.
- Про престижність української мови в минулому свідчать, наприклад, такі факти: вона використовувалась як державна у Великому Литовському князівстві; як актова мова Молдавського князівства; дипломати при дворі польських королів спілкувались коли не латиною, то руською (українською), цією ж мовою бахчисарайські хани листувалися з турецькими султанами.
- Престиж мови значно залежить від її "комп'ютеризованості"; від того, чи вписана вона в координати Інтернет-мережі.
- Про повільне, але неухильне зростання престижу української мови у наші дні свідчить кількість кафедр та центрів українознавства, які з'являються у багатьох країнах світу. Цей процес зростатиме з утвердженням міжнародного авторитету української національної держави, розвитком економіки, науки, культури українського народу.
Майбутнє кожної мови – це діти, молоде покоління. Саме від молоді залежить, чи жити мові, чи піти в небуття!
Задумайтесь над цими тезами! Підвищуйте престиж української мови всюди, де це від вас залежить! |
Коментарі