Українська Покрова

PDF Print E-mail

Культура України

Автор: Збірка «Дванадцять місяців»   

В Україні її особливо відзначали. Мабуть, тому, що в нас ніколи не бракувало напасників і не раз людям доводилося покладати надію на Божий захист та ще на козаків — захисників земних. Поступово Покрову стали вважати заступницею козаків. Церква на Січі завжди була присвячена Покрові. Відтоді Покрова — свято українського війська.

В Україні збудовано багато покровських церков. У Києві їх аж три, ще й великий Покровський жіночий монастир. Найстаровинніша серед них — і найгарніша! — Покровська церква на Подолі, яку збудував 1766 року Іван Григорович-Барський — знаменитий український архітектор. А його Покровська церква належить до найкращих будов України.

Вона схожа на давні українські дерев'яні церкви: прикрашена трьома стрункими банями, в основі хрещата. На стінах витончені оздоби в стилі українського бароко. Церква чудова!

А проте вона зазнала чимало втрат. її пошкодила величезна пожежа на Подолі 1811 року, знищивши частину прикрас на стінах. В радянський час у церкві забілили розписи стін, знищили іконостас. Тільки й збереглася велика ікона Покрови.

Покрова — суто українська ікона, що виникла в наглих краях ще в княжі часи: Богоматір з покровом, який тримають над нею ангели або який тримає Вона сама. Часто покров зображали як народний вишитий рушник, а під ним, під захистом Божої Матері, малювали гетьманів, козацьких полковників. На одній з таких ікон до нас дійшов портрет Богдана Хмельницького. Подібні ікони прозвали Козацькою Покровою.

У незалежній Україні церква Покрови на Подолі знову відчинилася для віруючих, у ній почали відновлювати іконостас. Ікони для нього створив один з найкращих сучасних художників Феодосій Гуменюк. За звичаєм, в іконостасі обов'язково зображають святих або події, яким присвячена церква. Причому ікону малюють не як заманеться, а тільки за певними правилами.

Та якщо під покровом Богоматері малювали козаків, то чому тепер не зобразити новітніх українських лицарів, що віддали життя за Вітчизну? І Феодосій Гуменюк намалював Божу Матір в оточенні ангелів, Вона простягає свій покров над героями визвольної боротьби, над могилою студентів, що полягли на станції Крути в січні 1918-го, захищаючи Київ від московської орди. Так у старовинній церкві з'явилася Крутянська Покрова. Вона дивиться на нас, готова взяти під свій святий покров і нашу любов та жертовність.

 

Знайомтесь: книжка!

«Відчайдушні вершники» Зірка Мензатюк

18_11_2024_3Нова книжка відомої української письменниці Зірки Мензатюк «Відчайдушні вершники»

Детальніше...

Опитування №11

Що читаєш влітку?

Літературу за шкільною програмою - 24.2%
Додаткову літературу - 33.3%
Обидва варіанти - 42.4%

Всього голосів: 33
голосування за це опитування закінчилось на: 31 серп. 2019 - 00:00
Електронний каталог
Віртуальна реальність
Переможець конкурсу