Імена України в космосі

PDF Print E-mail

Наука і техніка

Автор: Алла Корсунь   

Імена України в космосіЗоряне небо, безкінечний Всесвіт... Із давніх-давен людина вдивлялася в загадкове мерехтіння зірок, рух Сонця та Місяця, лякалася падіння комет і «зірок» (метеоритів), а загалом обожнювала цей невідомий далекий світ, тому й нарекла зорі, сузір'я, планети іменами богів та міфічних героїв.

Але казкові сторінки на небі — це вже далека історія людства. Нестримний розвиток науки та техніки розкрив багато таємниць Всесвіту, наблизив його до людини, зробив доступнішим і зрозумілішим. Можливості астрономії (і зокрема української) у вивченні Космосу сьогодні істотно зросли. Побудовані потужні радіотелескопи, розроблено нові методи реєстрації потоків випромінювання, які надходять до Землі від далеких галактик та позагалактичних джерел. Дослідження Всесвіту немислимі також без штучних супутників Землі та автоматичних станцій.

Нові часи — нові відкриття у безмежжі Всесвіту: пульсари, квазари, «чорні діри»... У найближчому Космосі, нашій Сонячній системі, теж є новини: відкрито багато малих планет-астероїдів («зореподібних»), комет, за допомогою космічних апаратів створені карти поверхонь Меркурія, Венери, Марса, Місяця, відкриті кільця у Юпітера та Урана. З'явилися на небі нові назви й імена.

Дуже багато назв пов'язано з Україною. І це не випадково. Україна по праву вважається розвинутою астрономічною державою. На її терені і вдень і вночі спостереження за небом ведуть астрономічні обсерваторії, оснащені унікальними інструментами та приладами. У нас діяли і діють всесвітньо відомі наукові школи з різних галузей астрономії, зроблено багато відкриттів і наукових передбачень. Внесок українських астрономів у вивчення Космосу справді вагомий.

Ось лише деякі з українських імен у Космосі: астероїд Україна, малі планети Володимир (на честь Хрестителя Київської Русі), Корсунія (Херсонес), Почайна, Григорій Сковорода, Леся Українка, Іван Франко, Григорій Нарбут, Михайло Дорошенко, Ванда Василевська, Олександр Довженко, Леонід Биков, кратери Ярославна, Тарас Шевченко, Борис Патон, Сергій Корольов, Володимир Вернадський... Багато в небі назв українських міст: Київ, Полтава, Одеса та інші.

 

Знайомтесь: книжка!

Пінзель. Фантазія на тему біографії. Ірина Пустиннікова

15_04_2024_5Йоганн Георг Пінзель (? — осінь 1762) — найвидатніший скульптор епохи рококо на українських теренах.

Детальніше...

Опитування №11

Що читаєш влітку?

Літературу за шкільною програмою - 24.2%
Додаткову літературу - 33.3%
Обидва варіанти - 42.4%

Всього голосів: 33
голосування за це опитування закінчилось на: 31 серп. 2019 - 00:00
Електронний каталог
Віртуальна реальність
Переможець конкурсу