Наш мозок — сплячий велетень |
Поради батькам |
Автор: Оксана Грузецька, лікар-невролог, дитячий психотерапевт навчального комплексу «РозУмНичкА» |
Кожна людина під час народження має значно більший інтелектуальний потенціал, ніж Леонардо да Вінчі впродовж усього життя. Гленн Домен Кожна людина, незалежно від свого віку і величини IQ, може навчитись всього, якщо їй дати змогу використати власний стиль навчання і свої сильні риси. Яким чином? Наш дивовижний мозок складається з тисяч мільярдів клітин, може розвивати до 40 тисяч розгалужень і з'єднань на кожному нейроні. Має дві півкулі: ліву наукову і праву творчу (у ліваків — навпаки), які обмінюються мільйонами повідомлень за секунду. Кожна з півкуль має різні «центри інтелекту», працює на чотирьох окремих хвилях. За допомогою хімічно-електричних процесів інформація миттєво передається в усі частинки тіла. Навчатись можна завдяки зору, слуху, нюху, смаку, доторку, завдяки тому, що робиш, уявляєш, почуваєш, відчуваєш інтуїтивно. Різні шляхи навчання по-різному розвинені у кожної дитини і утворюють її єдиний неповторний інтелект. Розрізняють 8 видів інтелекту. Мовний (вербально-лінгвістичний) тип інтелектуНайяскравіше виявлений: у письменників,журналістів,ораторів, політичних лідерів. Ймовірні риси:
Як використати під час навчання:
Логіко-математичний тип інтелектуНайяскравіше виявлений:у науковців точних наук, інженерів, детективів, правників, бухгалтерів. Ймовірні риси:
Як використати під час навчання:
Моторний (кінестетичний) тип інтелектуНайяскравіше виявлений: у танцюристів, акторів, спортсменів, винахідників, хірургів, осіб з технічними і математичними здібностями. Ймовірні риси:
Як використати під час навчання:
Візуально-просторовий тип інтелектуЗазвичай найяскравіше виявлений: у архітекторів, художників, і скульпторів, шахістів, науковців і природничих наук, військових і стратегів. Ймовірні риси:
Як використати під час навчання:
Музичний тип інтелектуНайяскравіше виявлений: у музикантів, композиторів, слухачів — шанувальників музики, інженерів музичного запису, виробників і настроювачів музичних інструментів, представників культур, що не мають традиційного писемного мовлення. Ймовірні риси:
Як використати під час навчання:
Природничий тип інтелектуНайяскравіше виявлений:у агрономів, ветеринарів, біологів, хіміків, геологів, астрономів. Ймовірні риси:
Як використати під час навчання:
Міжособистісний (соціальний) тип інтелектуНайяскравіше виявлений: у політичних, громадських, релігійних діячів, педагогів, бізнесменів. Ймовірні риси:
Як використати під час навчання:
Внутріособистісний (інтуїтивний) тип інтелектуНайяскравіше виявлений: у письменників, філософів, мислителів. Ймовірні риси:
Як використати під час навчання:
Що ж робити з цими типами інтелекту? Як визначити здібності дитини? Психологи стверджують, що стиль навчання можна визначити за рухом очей, мовою тіла і способом мовлення дитини. Учень, який, засвоюючи інформацію, спокійно сидить і дивиться вперед або ж піднімає очі догори, зазвичай швидко говорить, — має візуальний стиль навчання. Учень, який, засвоюючи інформацію, водить очима (праваки — справа наліво, ліваки — зліва направо) чи дивиться вниз, віддає перевагу слуховому стилю. Дуже рухлива дитина, яка, засвоюючи інформацію, дивиться праворуч і вниз, повільно говорить, ймовірно, виявиться кінестетиком. Візуальна дитина сидить прямо і стежить очима за тим, хто подає інформацію. У таких дітей у голові «фільм» або «картинка». Коли вона прагне повторити інформацію, її погляд спрямований вперед. Слухова дитина часто тихо повторює слова вчителя або ж киває головою. У таких дітей, коли вони прагнуть повторити інформацію, у голові «прокручується касета». У цей час їхній погляд спрямований у далечінь. Дитина-кінестетик під час засвоєння інформації вільно вмощується в кріслі, слухаючи, любить бавитися сторонніми предметами: клацати ручкою, перекладати папери, підкидати м'ячик, гратися своїми пальцями... Пояснюючи щось, візуальна дитина починає малювати схеми. Коли їй вголос зачитати перелік чогось, вона захоче сама прочитати. У новому місці зазвичай більше роздивляється. Слухова дитина завжди запитує про все, що її цікавить. У незнайомому місці часто заводить розмову з новими людьми. Кінестетична дитина завжди потребує бути в русі. Визначити стиль навчання можна, спостерігаючи за дитиною. Так, дитина з розвиненим міжособистісним інтелектом після заняття проведе свій урок серед ляльок чи машинок, або «навчаючи» рідних. У дітей переважно добре розвинені 3-4 типи інтелекту, з них один зазвичай є домінуючим. Решта розвинені слабше, один-два інтелекти можуть бути практично відсутніми, наприклад, музичний чи математичний. Виняток складають особливі діти з дзеркальним сприйняттям дійсності, які мають розвинені усі типи інтелекту. Представниками такого типу є Ейнштейн, Леонардо да Вінчі... Допомогти таким дітям у початковій школі можуть лише фахівці. У сучасній школі найбільше цінується вербально-лінгвістичний інтелект, на основі якого складено тести IQ. Діти, які погано вчаться у школі, навіть коли дуже стараються, просто не мають вербально-лінгвістичних здібностей. А це 70% дітей. Але ці діти обдаровані іншими інтелектами і талантами. Слід лише їх побачити, зміцнити і допомогти використати у навчанні. І розвивати у дитини віру в себе, розвивати емоційний інтелект, який на 70 % визначає успішність людини в житті, незалежно від рівня IQ. Матеріал розміщено з дозволу дитячого всеукраїнського журналу «Ангелятко» |
«Відчайдушні вершники» Зірка Мензатюк |
Нова книжка відомої української письменниці Зірки Мензатюк «Відчайдушні вершники» |
Детальніше... |