Про братів наших менших

PDF Print E-mail

Цікавинки звідусіль

Автор: Збірка «Дванадцять місяців»   
Головна статті
Про братів наших менших
Сторінка 2
Всі сторінки

Цікаві факти

Цікаве про комах

  • Комах на землі більше, ніж усіх інших тварин разом узятих.
  • Травневий хрущ може тягти вантаж у 24 рази більший, ніж важить сам.
  • Кімнатна муха розрізняє за смаком близько ЗО тисяч різних речовин.
  • Мешканці одного мурашника протягом робочого дня знищують понад 20 тис. комах.
  • Чому комар, коли летить, дзижчить, а джміль гуде? Виявляється, що комар за секунду робить 600 помахів крильцями, а джміль — трохи більше 200. Чим помахи частіші, тим тонший звук.

Бджола — маленька трудівниця

Бджола за один виліт приносить малесеньку краплинку меду — всього 0,05 грама. Щоб зібрати хоча б один кілограм меду, бджілці-трудівниці треба вилетіти по взяток 50 000 разів і відвідати 10 мільйонів квіток.

Бджоли, крім матки, живуть недовго, їхній вік залежить від того, коли вони народилися. Червнева бджола живе 48 днів, а липнева — тільки 20.

Цікаво, що бджоли та мурахи можуть нормально жити лише в компанії з 25 комах. Якщо ж їх виявиться менше, то комахи «засумують». А на самоті просто загинуть.

Силач

Найдужчим відносно власної ваги є жук-носоріг. Сам він важить усього 14 грамів, а може тягнути «вантаж» понад півтора кілограм».

Хто плете рибальські сіті в Новій Гвінеї?

Вчені-дослідники переконалися, що павутина деяких видів тропічних павуків настільки міцна, що її можна використовувати в господарстві. У Новій Гвінеї рибалки плетуть лише основу сіті, вішають її між деревами, а докінчують роботу павуки.

Незвичайний барометр

Медузи знають про наближення шторму за 15 годин до його початку. Цим вони завдячують крихітним камінцям, які плавають у «вусі» медузи, — маленькій кульці на тоненькій стеблинці. Камінці труться об нервові закінчення, і медуза чує грізний гуркіт шторму, що наближається.

Риба-артилерист

Біля берегів Індії і Австралії водиться незвичайна рибка. Вона полює не па підводних мешканців, а на різних мух і метеликів, які необачно сідають на гілки поблизу води. Варто метелику потрапити в поле зору смугастого мисливця, якого малайці прозвали рибою-тигром, — і тонкий струмінь води збивав здобич.

У цього «снайпера», риби-бризкуна, рот має заглибину. І коли бризкун притискує до неї язика, вона перетворюється па вузький канал. Крізь нього риба і проштовхує струмінь води. А тиск створює, коли різко зачиняв жаберні кришки.

«Стріляє» бризкун завжди з усіх сил, не зважаючи, далеко чи близько сидить здобич. Іноді бризки летять на чотири з половиною метри. Збити комаху з першого «пострілу» не завжди вдається, тому бризкун робить до семи «залпів» підряд. Після цього він дуже втомлюється й обов’язково повинен відпочити...

Риболовля вареної риби

Бувають на світі й такі дива: ловлять люди варену рибу!

У Середній Африці є озеро Ківу, а неподалік од берега — вулкан Кізуро. Так от, коли вулкан вибухає, розпечена лава тече в озеро. І вода край берега починає закипати. Риба в такій воді вариться, а люди, що тут живуть, виловлюють її сачками. Тепер залишається тільки посолити рибу — і смакуй на здоров’я!

Риба-віщунка

Жителі Японії здавна помітили, що невеличка біла рибка за кілька годин до землетрусу починає хвилюватися, скидатися у воді. Тоді вони почали розводити таких рибок в акваріумах.

Постав акваріум на вікні й поглядай на рибку — вона неодмінно сповістить про наближення стихійного лиха.

Гроза акул

Морський хижак — акула, якої боїться навіть людина, уникає зустрічі з маленькою рибкою, що зветься діодонма-кулатус. Живе ця рибка у водах південно-американських морів. На носі в неї — гостра тверда шпичка. Якщо акула ковтне таку рибинку — та проколює їй шлунок, черево й сама неушкодженою випливає в море. А гроза морів — акула гине.

Сом у норі

Риба, як відомо, на суші не живе, бо має не легені, а зябра, і пристосована дихати в воді, а не на повітрі. І кожен би, звичайно, дуже здивувався, якби побачив сома... в земляній норі. А тим часом такі соми є на світі.

В Судані, де часто висихають річки й озера, сом пристосувався жити на суші. Висохла вода в озері — він зариється в нору й живе собі.

Унікальний експонат

В акваріумі Копенгагена виставлено унікальний експонат — так звану «блакитну рибу», яку вчені відг носять до кистоперих доісторичних риб. В неї панцирна голова і плавці, схожі на кінцівки. Іхтіологи вважали цю рибу давно вимерлою. Але 1938 року її виловили біля берегів Африки. Це була справжня сенсація. Відтоді впіймали ще кілька екземплярів. Один з них і виставлено в столиці Данії.

Екскурсія в підводному царстві

На глибині 25 метрів в одному з кварталів Парижа відкривається штучна підводна печера. Тут буде своєрідний океанічний центр. Його автор — французький дослідник морських глибин Жак-Ів Кусто. В цій печері площею в 6 тисяч квадратних метрів буде представлено глибинний світ моря. Крім того, відвідувачі зможуть побувати на екскурсії «в підводному царстві», оглянути будову 25-метрового штучного кита, побачать його серце завбільшки з маленький автомобіль.

«Скажіть, сплять риби чи ні?»

Ні ковдр ані подушок у риб, звичайно, немає. А спати усе ж таки хочеться: і риб’ячому мозкові, і м’язам потрібен повноцінний відпочинок. Річковим рибам спати більш-менш зручно: на ніч вони можуть і в пісок заритися, і заховатися в мулі. А от рибам, які живуть у морі, — гірше: до дна не допірнеш, скільки не старайся. І вони, ледь роздувши або стиснувши пухир, врівноважують себе у воді і засинають в найдивовижніших позах: догори животом, донизу головою...

Восени і взимку життя прісноводних риб різко змінюється. Коли вода в річці або в озері охолоджується до семи градусів, риби збираються в спальнях — зимувальних ямах. Скупчившись, вони окутують себе слизом, щоб захиститися від мікробів, і впадають в довгий сон. А деякі риби на зиму можуть взагалі спати, вмерзнувши в лід. Так спить знаменита чорна риба даллія.

Дехто подумає, що в даллії доля незавидна. Однак знали б про таку можливість акули, вони могли б даллії позаздрити. Вважають, буцімто акул усе життя мучить безсоння. У них немає плавального пухиря, який підтримує на плаву інших риб, навіть якщо вони не ворушать плавниками. От і доводиться міряти океан, не знаючи відпочинку ні вдень, ні вночі.

Змія-сторож

До крамниці, де немає жодної людини, крадеться злодій. І раптом йому щось обплутує ноги, не дає й кроку ступнути. Змія! Якщо на крик переляканого злодія ніхто не прибіжить, то він може й загинути.

Часто послугами змій-сторожів користуються в Сіднеї. Тільки за послуги платять не змії, а її господареві-дресирувальнику.

Виявляється, крокодили — турботливі батьки. Мексіканські алігаторчики перед тим, як вилупитися з яйця, подають своєрідні сигнали батькам. Старий алігатор бере яйця в рот і перекочує їх там доти, доки шкаралупка не трісне й на світ не з’явиться крокодиленятко.

Динозаври-стрибуни

На території Франції виявлено Сліди динозаврів віком приблизно 150 мільйонів років. Ці сліди нагадують сліди кенгуру. Розміри окремих слідів становлять 15—25 сантиметрів. Відбитки правої і лівої ніг розташовані поряд. Відстань між парами слідів (так би мовити, довжина стрибка) досягає 1,4—2,2 метра.



 

Знайомтесь: книжка!

«Три янголятка»: Різдвяні історії Бруно Ферерро

try_jangolatkaСім чудових історій для наймолодших читачів від відомого священника-письменника отця Бруно Ферреро.

Детальніше...

Опитування №11

Що читаєш влітку?

Літературу за шкільною програмою - 24.2%
Додаткову літературу - 33.3%
Обидва варіанти - 42.4%

Всього голосів: 33
голосування за це опитування закінчилось на: 31 серп. 2019 - 00:00
Електронний каталог
Віртуальна реальність
Переможець конкурсу