Зимові розваги

PDF Print E-mail

Цікавинки звідусіль

Автор: Івано-Франківська центральна міська дитяча бібліотека   

Зимові розвагиЯка ж зима без санчат, лиж, ковзанів! Цікаво знати, коли з'явилося це зимове спортивне знаряддя.

Санчата – простий і цікавий засіб пересування. Вони були найпершим візком, який винайшло людство. Використовували їх, як не дивно, не тільки в сніжних північних країнах. До винайдення колеса сани успішно використовували геть усюди, навіть у Древньому Єгипті. Санки незле пересуваються й піском, й глиною, й травою. На наших землях їзда на санях вважалася значно більш престижною, аніж на колесах. Тож сани використовували у всіх урочистих випадках.

Зараз на малих санчатах катається дітвора, а в селах ще залишилися великі кінні сани – на них під час коляди з піснями й забавами катається молодь.

Копильчаки, розвальні, крилатки, козирки, глабці, ґринджоли – все це назви різноманітних санчат.

Ви гадаєте, що лижі – це винахід сучасності? Насправді, це одна з найстаріших форм пересування. Слово „лижі" з ісландського перекладається як „сніжні черевики". Ходьба

на лижах йде корінням у кам'яний вік. Були знайдені різьблені зображення, що показують людей на лижах.

Якщо лижі з'явилися в тих краях, де завжди багато снігу, то ковзани – там, де багато льоду. А таких місць на Землі можна знайти скільки завгодно – будь-яка річка чи озеро взимку перетворюється на чудову ковзанку.

Тому на запитання, де й коли з'явилися перші ковзанки, ніхто не відповість. Із певністю можна сказати лише одне: кататися по льоду на ковзанах люди навчилися дуже давно. У лондонському Британському музеї зберігається цікава археологічна знахідка, вік якої – кілька тисяч років: пластина з кістки із просвердленими в ній кількома отворами. Вважають, що це і є найдавніші ковзани. Кістку прикріплювали до взуття за допомогою мотузки, пропущеної через отвори. Це був далекий предок наших сучасних ковзанів.

Цікаві факти про ковзани.

Найдавніші ковзани знайшли, де б ви думали? Недалеко від Одеси. Ковзани, датовані епохою бронзи, виготовлялись з кінської кістки.

Передня частина прототипу сучасних лез зазвичай прикрашалася кінською головою. Звідси походить російська назва «коньки».

Одним з перших красу фігурного катання оцінив великий німецький поет Вольфганг Гете.

Частим відвідувачем ковзанки був Л.М.Толстой. У романі «Анна Кареніна» він описав кілька сцен на ковзанці, які були навіяні його особистими враженнями.

Ковзани в Росію привіз із Європи Петро І. Цар придумав новий спосіб кріплення ковзанів – прилаштовувати їх прямо до чобіт.

Міжнародна першість з парного катання вперше була розіграна 1908 році у Санкт-Петербурзі.

Все життя любив кататися на ковзанах К.Е.Ціолковський.

Знаменитий математик Софія Ковалевська вперше встала на фігурні ковзани вже дорослою жінкою, професором Стокгольмського королівського університету. Вже за кілька років вона вважалася віртуозом серед відвідувачів ковзанки у Стокгольмі.

Дорогі діти! Приємних і вам зимових розваг!

 

Знайомтесь: книжка!

«Роденія, або Подорож за веселку» Надія Гуменюк

rodenijaОднієї ночі хтось у білій тозі скрадається до книжкової шафи в кімнаті Маркіяна.

Детальніше...

Опитування №11

Що читаєш влітку?

Літературу за шкільною програмою - 24.2%
Додаткову літературу - 33.3%
Обидва варіанти - 42.4%

Всього голосів: 33
голосування за це опитування закінчилось на: 31 серп. 2019 - 00:00
Електронний каталог
Віртуальна реальність
Переможець конкурсу