Коли йти по гриби

PDF Print E-mail

Віконце у природу

Автор: Володимир Бондаренко   

Гриби

На світі існує понад 100 тисяч видів грибів, але їстівних серед них небагато. В лісах України росте близько ста видів.

Коли ж збирати гриби і в який ліс вирушати з кошиком?

В квітні — травні на порубах, вздовж доріг і канав, у місцях, де порушена лісова підстилка, виростають зморшки та строчки. В кінці травня з’являються підберезовики (бабки), інколи маслюки. Червень — пора сироїжок (синьо-зеленої, рум’яної, красивої, вицвітаючої, їстівної, медово-болотної та інших), лисичок, маслюків, моховиків, підосичників (червоноголовців), білих грибів. На Україні росте понад 15 форм білого гриба: дубова форма — в дубовому лісі, соснова — в сосновому, смерекова — в смерековому і т. д. Всі вони мають чіткий сітчастий малюнок на ніжці.

В липні до червневих видів і форм приєднуються літні опеньки, печериці, польські гриби, дощовики велетенські, синяки. Всі вони ростуть в серпні і у вересні, отже, й збір їхній ведеться протягом цих місяців. У вересні, крім того, збирають грузди, підгрузди, рижики, зелениці, осінні опеньки, вовнянки, рядов-ки. З жовтневого асортименту грибів вибувають тільки дощовики.

В листопадовому лісі найчастіше зустрічаються опеньки, але трапляються й маслюки, й рядовки. Завершують грибний сезон зелениці та зимові гриби, їх можна назбирати ще й в грудні.

Кожному, хто вирушає з козубком до лісу, неодмінно треба навчитися розпізнавати отруйні гриби — спершу по малюнках, а потім і в лісі. Отруйні гриби ростуть так само від ранньої весни до пізньої осені, отруїтись можна й зимою — сушеними отруйними грибами.

Найкраща пора для збирання грибів — світанок. Рано-ранесенько, коли під наметом лісу ще немає сонячних зайчиків, гриби помітніші. Легко їх розшукувати також при росі — намокла шапинка блищить, і її можна помітити здалеку.

Гриб найкраще зрізати ближче до землі, якщо ж виривати, то можна пошкодити грибницю, а нові гриби виростуть на пошкодженій грибниці не скоро. В пошуках грибів не треба переривати лісову підстилку, так теж можна пошкодити грибницю. Крім того, змінюється ще й температурний режим, вологість грунту, і гриби на цьому місці довго не ростимуть. Не слід брати дуже дрібні гриби, по них можна прийти через день-два, коли вони підростуть. Неїстівні, сумнівні, отруйні, а також старі гриби збивати і роздавлювати недопустимо: їх поїдають лосі, білки, глухарі, сойки та інші лісові тварини.

Гриби збирати можна, на жаль, не всюди. Там, де територія після аварії на Чорнобильській АЕС забруднена радіоактивними елементами, збір забороняється (карти забрудненості друкуються в газетах).

 

Знайомтесь: книжка!

Пінзель. Фантазія на тему біографії. Ірина Пустиннікова

15_04_2024_5Йоганн Георг Пінзель (? — осінь 1762) — найвидатніший скульптор епохи рококо на українських теренах.

Детальніше...

Опитування №11

Що читаєш влітку?

Літературу за шкільною програмою - 24.2%
Додаткову літературу - 33.3%
Обидва варіанти - 42.4%

Всього голосів: 33
голосування за це опитування закінчилось на: 31 серп. 2019 - 00:00
Електронний каталог
Віртуальна реальність
Переможець конкурсу