За п'ять хвилин до землетрусу

PDF Print E-mail

Віконце у природу

Автор: Іван Падалка   

Прогнозування землетрусуВ середньому щороку на планеті відбу­вається 300 тисяч землетрусів, під час яких гине близько 15 тисяч чоловік, а збитки від цих поштовхів вимірюються в мільйо­нах.

Найчастіше вони трапляються у двох поясах — Тихоокеанському та Середзем­номорському. Також надто сейсмічні се­рединні хребти Атлантичного та Індійсько­го океанів. Землетруси не рідкість і на Україні. Зокрема в Криму і Карпатах. Великий землетрус, до 9 балів, був у Ялті 1927 року. Тоді було зруйновано багато будинків, в морі вихоплювалися вогняні стовпи...

Нині сейсмологи активно вивчають біологічних провісників землетрусів. Виявилося, що до сейсмічних коливань чутливі деякі види риб, собаки, коні та інші тварини.

Влітку 1923 року бельгійський іхтіолог-любитель помітив біля самісінького пля­жу в Хаямі (неподалік від Токіо), як на мілководді раптом з'явилася «вусата тріс­ка», що живе лише на великих глибинах. А за два дні стався сильний землетрус, який зруйнував Токіо і знищив 143 тисячі жителів. У Криму перед землетрусом 1927 року, розповідали місцеві жителі, з дна Чорного моря піднялося на поверхню багато сірководневих бактерій. Потім вони зникли. За добу до землетрусу в Карпатах, коні (хоч тоді й стояла тиха гарна погода) хропли й били об землю копитами.

Рослина королівська примула квітує ли­ше тоді, коли ось-ось мають розпочатися коливання землі. Вона росте на схилах островів, далеко від людських поселень, її називають «квіткою землетрусу». Поява такої рослини на тому чи іншому острові — провісник цього стихійного лиха.

Вчені не раз публікували статті, де роз­повідається про те, що у фізичному стані деяких людей відбуваються зміни перед посиленою сейсмічною чи вулканічною ді­яльністю. В однієї жінки в Америці перед землетрусом починаються важкі головні болі. Вона передбачила землетрус від вибу­ху вулкана Сант-Хелен та Каліфорнійські землетруси 26 квітня та 17 липня 1981 ро­ку. Вченими записані випадки, коли перед землетрусом окремих людей переслідують незрозумілі тривога і втома.

Статистичні дані медицини доводять, що приступів стенокардії та інфаркту міокар­да було набагато більше до і після земле­трусу в Ташкенті 1966 року в порівнянні з іншими роками. Відзначено пряму за­лежність кількості судинних захворювань від сили й частоти підземних поштовхів. Навіть з'явився новий медико-сейсмологічний термін: «синдром землетрусу».

 

Знайомтесь: книжка!

«Робот під прикриттям» Девід Едмондс Берті Фрейзер

18_11_2024_6«Робот під прикриттям: мій перший рік серед людей» — це книжка для школярів середнього віку,

Детальніше...

Опитування №11

Що читаєш влітку?

Літературу за шкільною програмою - 24.2%
Додаткову літературу - 33.3%
Обидва варіанти - 42.4%

Всього голосів: 33
голосування за це опитування закінчилось на: 31 серп. 2019 - 00:00
Електронний каталог
Віртуальна реальність
Переможець конкурсу