Є така наука — екологія...

PDF Print E-mail

Віконце у природу

Автор: Микола Бідзіля   

Мабуть, у багатьох із вас є вдома акваріум. А в ньому — рибки, равлики і, звичайно, різні рослини. В акваріумі може жити все, що живе у відкритих водоймах — ставках, річках, озерах, морях, океанах. Для того, щоб у акваріумі рибам було добре, їх треба не тільки годувать чи підтримувати в ньому необхідну температуру. В воді мусить бути кисень. Звідки ж береться в акваріумі кисень? Його виділяють рослини, які тут живуть. Для існування рослин вкрай потрібне світло. І це ще не все. Рослини повинні чимось живитися. А живляться вони добривами. Добрива — це рештки нез’їденої рибами їжі, відмерле коріння й листя рослин, равлики, мінеральні солі, що в у воді й піску на дні акваріума.

Можна сказати, що акваріум — це дім для рибок і равликів або куточок справжньої природи, створений людськими руками. Бо там все пов’язане між собою, як у живій природі. Рибки й равлики дихають киснем, який виділяють рослини. Самі ж рибки й равлики видихають вуглекислий газ, що під впливом світла поглинається рослинами. І саме завдяки цьому в листі відбувається складний процес, який учені назвали фотосинтезом. Фотосинтез дозволяє рослинам рости...

А тепер зробимо невеличку мандрівку на ставок. Це теж — великий акваріум, створений самою природою. З ранньої весни й аж до пізньої осені в ньому вирує життя. Рослини живляться рештками тварин та

мінеральними солями, що є в намулі на дні ставка, хижі тварини поїдають фітофагів (тварин, які харчуються рослинами), мікроби руйнують рештки живих організмів та рослин і в свою чергу служать поживою для простих істот та мікроскопічних рачків...

Подібні процеси відбуваються й на суші — в степу, в лісах, на луках. Кожна тварина й кожна рослина залежить од інших тварин чи рослин, жодна істота не може жити сама по собі, без інших, без навколишнього середовища — води, світла, повітря.

Уже первісна людина на Землі зрозуміла: для того, щоб вижити, щоб не загинути, потрібно знати явища природи. Земля— не просто наш дім, це середовище, в якому живемо. І ось уже понад сто років існує наука, що вивчає всі взаємозв’язки в природі. Називається вона екологією. Назва ця походить від двох грецьких слів: «ойкос» — житло, сховище, оселя, «логос» — слово, вчення. Отже, екологія — вчення про наш дім, оселю в широкому розумінні, тобто середовище існування.

Звичайно ж, ця наука не обмежується вивченням тільки взаємозв’язків між живими істотами та навколишнім середовищем. Вплив діяльності людини на природу, забруднення водойм, грунтів і його вплив на живі істоти, на здоров’я людини — ось широка програма інтересів екології, однієї з найпопулярніших наук нашого часу.

Ми живемо в складний для існування природи час. Тому кожна культурна людина повинна знати бодай основи екології. А для цього необхідні знання.

Кожен із вас ще в ранньому віці помічає різноманітність природного світу. Вже навіть першокласник може, наприклад, налічити понад сто різних рослин, починаючи від дерев, овочів, домашніх та польових квітів і закінчуючи сільськогосподарськими культурами. А якби хтось захотів перелічити назви всіх рослин планети й витрачав на кожну назву півтори секунди, то це забрало б у нього добрий десяток днів та ночей, бо на Землі існує півмільйона видів рослин. Для переліку ж видів тварин планети потрібно було б цілий місяць, бо їх аж півтора мільйона!

Всі представники рослинного й тваринного світу живуть у трьох сферах Землі. В гідросфері (від грецького «гідрос» — вода), тобто в усіх водоймах. В атмосфері (від грецького «атмос» — пара), тобто в газоподібній сфері, в повітрі. В літосфері (від грецького «літос» — камінь), тобто в твердій частині планети, на суші.

Воду називають частиною неживої природи, природним ресурсом. Водночас вона — одна із необхідних частин усіх живих істот — рослин, тварин, мікробів. Ви добре знаєте, що всі тварини, які живуть на суші, п’ють воду. Знаєте, що рослини треба поливати. Де немає води — немає й життя. Інші тварини й рослини живуть безпосередньо у воді (згадайте акваріум, ставок, річку, море...) Але не кожний із вас знав, що загальна кількість води на Землі впродовж багатьох мільйонів років постійна. А чи багато її на планеті? Звичайно, дуже багато — он скільки на ній рік, морів, озер, океанів. А скільки води всього? Уявіть собі посудину у вигляді куба, де кожна сторона дорівнює кілометру. В таку посудину можна вмістити один кубічний кілометр води. Для того, щоб вся вода планети вмістилася в таких посудинах, їх потрібно 560 000!

Повітря — теж природний ресурс, частина неживої природи. В ньому є кисень, необхідний для дихання всіх тварин, рослин і людей (тільки деякі мікроорганізми можуть жити без нього), вуглекислий газ, потрібний для фотосинтезу рослин, газоподібний азот, що служить багатьом видам рослин, та деякі інші гази, які загалом не мають значення для існування. Крім того, повітря служить опорою для польоту птахів, комах і розповсюдження спор, рослинного пилку, насіння рослин.

У грунті — теж природному ресурсі й частині неживої природи — є всі мінеральні елементи: азот, фосфор, калій, натрій, залізо, сірка, марганець та інші. Вони необхідні для існування всіх живих істот та людей. Грунт — середовище життя тварин, рослин і мікроорганізмів.

Отже, вода, повітря, грунт — три стихії природи, без яких немислиме життя на планеті. А ще воно немислиме без тепла і світла. Ця енергія йде на Землю від Сонця і дарує всьому сущому на планеті життя.

Як ви вже, певно, знаєте, повноцінне життя всіх істот — і людини, звичайно, теж — можливе тільки серед чистої природи. Але, на жаль, сьогодні на Землі майже неможливо знайти хоча б невеликий клаптик такого чистого середовища. Не випадково в останні десятиліття вчені укладають червоні книги, в яких реєструються всі види тварин і рослин, яким загрожує цілковите зникнення.

Якщо раніше, ще кілька десятків років тому, екологи займалися тільки вивченням взаємозв’язків між живими істотами й неживою природою, то нині їм роботи значно додалося. Доводиться вивчати, як живуть і чи взагалі зможуть вижити ті чи інші види рослин у забрудненому навколишньому середовищі, а також, що треба зробити, аби припинить подальше забруднення природи. Це дуже важлива, складна й важка робота. І вимагає вона участі не тільки вчених-екологів, а всіх людей на Землі. Бо це справді стосується всіх без винятку.

Нині на нашій планеті живе 5 мільярдів і понад 200 тисяч людей. А до двохтисячного року кількість населення сягне шести мільярдів. Уявімо, скільки нових проблем, разом із старими, буде в людей нашої планети! І найголовніша серед них — здоров’я природи. Бо здоров’я природи — це здоров’я всього людства, кожної окремої людини. Отож, ким би ви не хотіли стати в майбутньому, екологія все одно має найбезпосереднішу причетність до вашої діяльності, до вашого життя. Вона — це не тільки теорія, а й конкретна, практична робота, й культура всього нашого життя.

 

Знайомтесь: книжка!

«Відчайдушні вершники» Зірка Мензатюк

18_11_2024_3Нова книжка відомої української письменниці Зірки Мензатюк «Відчайдушні вершники»

Детальніше...

Опитування №11

Що читаєш влітку?

Літературу за шкільною програмою - 24.2%
Додаткову літературу - 33.3%
Обидва варіанти - 42.4%

Всього голосів: 33
голосування за це опитування закінчилось на: 31 серп. 2019 - 00:00
Електронний каталог
Віртуальна реальність
Переможець конкурсу