«Ялинка XXI століття»: Пізнавальна мандрівка

Автор: Івано-Франківська центральна міська дитяча бібліотека   

18_12_2024_4Європа почала прикрашати ялинки ще у 1600-х роках.

Так, у Франції вбирали ялинки трояндами, яблуками, печивом, цукром та мішурою. Ця традиція також увійшла у життя німців, італійців, іспанців. У 1700 році Петро I проголошує Новий рік 1 січня, щоб святкувати разом з Європою, і вже на першому новорічному балу прикрашають різдвяну ялинку. Поступово прикраси стають все більш ошатними, а ялинка отримує вже статус новорічної, адже тепер її наряджають не тільки на Святвечір, а тримають до настання нового року 1 січня.

Якою була перша ялинка в Україні?

Вже у ХІХ столітті до України прийшла традиція ставити різдвяну ялинку. Спочатку це могли бути лише гілки сосни з лісу, прикрашені на кшталт гільця або ж снопи жита, схожі на дідух. Однак, дідух головним символом Різдва був до початку XX століття у селян, хоча заможні українці перейняли західну моду швидше.

Разом з модою на ялинки почалася також і мода на прикраси, однак скляні іграшки тоді могли собі дозволити лише дуже заможні люди, тому18_12_2024_7 зазвичай, прикрашали дерево соломʼяними іграшками, стрічками та квітами. А от на верхівку дерева надягали Віфлеємську зірку, зроблену своїми руками. Дуже часто це могла бути поробка з сіна, обшита тканиною та прикрашена стрічками. Головне було відобразити священну зірку, під якою народився Ісус Христос.

Після початку Першої світової війни вогні ялинок згасли по усій Європі, адже різдвяних пишних балів вже не влаштовували. Однак, дерево все ж прикрашали з благодійною місією, започаткувавши нову традицію: нагодувати безпритульних та зібрати кошти для шпиталів та вдів з сиротами.

В Україні останній раз прикрашали ялинку у Новий рік 1918 століття, проте ані свічок, ані скляних куль не було. Усі дорогі іграшки або були викрадені, або ж продані, а свічок не вистачало навіть для господарських потреб. Надалі більшовики заборонили святкування Різдва, Великодня та інших християнських свят, назвавши їх «буржуазними пережитками». Довгий час ані 25 грудня, ані 31 не було навіть вихідним.

Лише у 1935 році червоні згадують про традицію новорічної ялинки й вирішують зробити свято для дітей, однак на свій лад. Замість дорогих іграшок гілля прикрашали ватними та соломʼяними іграшками, а на маківку вділи червону пʼятикінцеву зірку, якою замінили Вифлеємську.

Дідухи, вертепи, коляду, ряджених заборонили зовсім, замість цього влаштовуючи маскаради, творчі вечори з незмінною агітацією та лише дозволеною музикою. А ідолами нового «правильного» свята обрали Діда Мороза з його онукою, Снігуркою.

Відродження: українська ялинка стала символом Революції

Після проголошення Незалежності у 1991 році, традиція ставити головну ялинку країни на Майдані в Києві залишилася. Кожен рік ялинки були все більш ошатними, а у 2000-му вперше повернули прикраси у вигляді янголів, додали до святкування Святого Миколая. У 2008 до новорічного дерева вперше принесли дідух, що вже символізував повернення до коренів.

У 2013 році саме встановлення новорічної «йолки» стало приводом розігнати студентів та небайдужих українців, що зібралися на мітинги на підтримку Євроінтеграції України. В ніч на 30 грудня силовики жорстоко побили мітингувальників, пояснюючи свої дії тим, що їм потрібно було «розчистити дорогу комунальникам» для прикрашання ялинки.

Саме ця недороблена ялинка, прикрашена плакатами та графіті, назавжди увійшла в історію України, як символ незламності та волі, що повертає у річище не тільки річки, але й історичну справедливість!

Відомі легенди про новорічну ялинку

  • Новорічну ялинку, яку так люблять діти та дорослі, окутано багатьма легендами та оповіданнями. Найперша з них відходить ще до біблійських часів, де ялинку вважали тим самим «деревом пізнання» з Едему, де жили Адам та Єва. Саме тому давні християни мали звичай прикрашати ялинки яблуками або ж червоними квітами.
  • Друга легенда відносить нас до часів німецької Реформації. Мартін Лютер одного разу у морозний ясний Святвечір йшов зі служби у церкві. Дорога пролягала через густий ліс, й тому проповідник дуже швидко заблукав. Однак вийти з гущини лісу йому допомогла молитва, що явила перед ним справжнє диво: ялинку, крізь пухнасті віти якої просвічували зорі. Здавалося, ніби лісова рослина була прикрашена яскравими вогниками, що й вивели Лютера на сільську дорогу. На знак вдячності реформатор вирішив прикрасити ялинку квітами та свічками на наступний Святвечір, започаткувавши нову традицію.

А ви знали, що...?

  • У природі налічується приблизно 40 видів ялин.
  • Пагони ялин можуть рости навіть з коріння загиблого дерева.
  • В середньому, ялини живуть 250 – 300 років (іноді й до 600).
  • У Швеції росте ялина, якій понад 9550 років.
  • Ялина відноситься до сімейства соснових.
  • Музичні інструменти зроблені з ялини мають дивовижні звуки.
  • Багато ялин досягають 18-60 метрів у висоту. Ситхинська ялина є однією з найвищих ялинок (висота 90 метрів).
  • Кожна ялина виробляє чоловічі і жіночі шишки.
  • Деревина ялинки використовується у виробництві різних музичних інструментів, таких як скрипки, гітари, мандоліни, віолончелі, фортепіано та арфи. Дерево також має застосування в промисловості меблів і суднових щогл.
  • Капітан Кук використовував свіжі пагони ялини для виробництва алкогольного напою, багатого вітаміном С. Споживання цього напою було обов'язкове серед екіпажу під час тривалих подорожей для запобігання цинги (захворювання, викликане дефіцитом вітаміну C).
  • Ялинкова хвоя надзвичайно багата на вітамін C. У молодої хвої його зміст вдвічі вище, ніж у лимона! У минулому у слов'янських народів був дуже популярний напій на зразок пива або квасу, який виготовлявся саме з хвої.
  • Ялинки використовують унікальний спосіб адаптації до низької температури. На відміну від берези чи клена, які скидають листя на зиму, ялинка наповнює хвою концентрованим цукровим соком та ефірними оліями. Вони запобігають замерзанню голочок протягом усього року.

    Історія ялинкових прикрас: цікаво - читайте!

    Як святкують Різдво в різних країнах

    Різдвяні мелодії світу: співаймо разом!

    Допис зроблено за матеріалами Інтернет-ресурсів

 

Знайомтесь: книжка!

«Тепер, або ніколи, Рікко» Майкен Нюлунд

rikkoУ Рікки знову ціла купа проблем. Ненависна їй однокласниця Ґітте теж закохана в Джіммі і,

Детальніше...

Опитування №11

Що читаєш влітку?

Літературу за шкільною програмою - 24.2%
Додаткову літературу - 33.3%
Обидва варіанти - 42.4%

Всього голосів: 33
голосування за це опитування закінчилось на: 31 серп. 2019 - 00:00
Електронний каталог
Віртуальна реальність
Переможець конкурсу

Останні новини

«Великдень разом з бібліотекою»: Етноподорож

1Впродовж тижня напередодні Великодня наші друзі, завітавши до бібліотеки, ставали учасниками етноподорожі «Великдень разом з бібліотекою»:

Детальніше...
«Диво калинове» Дмитра Білоуса: до 105-річчя від Дня народження поета

16_04_2025_1«Диво калинове», «Чари барвінкові», «За Україну молюся!» Ці книги – мудрий батьківський заповіт Дмитра Білоуса майбутнім поколінням любити і шанувати рідну мову,

Детальніше...
Щира подяка за подаровані книги

7_04_2025_1Книги живуть, коли вони в руках читача!

Детальніше...