Розпис миколайчиків «Пряникове розмаїття»: майстер-клас

Автор: Івано-Франківська центральна міська дитяча бібліотека   

2021_4_416 грудня центральна бібліотека для дітей запросила читачів на передріздвяний майстер-клас «Пряникове розмаїття».

Імбирні та медові пряники у вигляді людей та тварин, а також неймовірної краси пряничні будиночки – це незмінний атрибут Різдва. Різдвяні базарчики привертають увагу не тільки пряниковою мозаїкою, але й назвами цього солодкого новорічного смаколика.

Пряники – вони же й миколайчики, медівнички, медяники, юрашки (Львів, Львівська майстерня пряників). Все це розмаїття назв означає одне - традиційне солодке печиво або пряники, які печуть до Дня Святого Миколая і дарують дітям. Печиво може мати різну форму, від простих зображень зірочки, сонця, місяця до складніших – таких як півник, рибка, коник, ангел. Поширена форма і у вигляді дідуся — у свиті, з бородою.

Рецепти тіста та способи виготовлення також можуть бути різні: відтиснені у дерев'яних формах рельєфні пряники або вирізане формочкою з розкатаного тіста печиво — посипане цукровою пудрою чи помащене медом, або розписане різнокольоровою білковою глазур'ю.

Ці солодощі мають дуже давню історію. Перші коржики із житнього борошна з медом знаходили ще в давньому Єгипті. Звісно, ті «пряники» мали зовсім інший вигляд. А пряники, до яких ми всі звикли, почали виробляти в XI столітті, коли купці стали привозити зі Сходу східні прянощі. Цікаво, що перші пряники робили із додаванням звичайного меленого чорного перцю. Зараз же у виробництві пряників використовують корицю, гвоздику, кардамон, тім'ян, душистий перець, імбир та багато інших прянощів.

Майже у кожному українському місті були свої майстри цієї справи, і в кожного з них були свої секрети. Вони ніколи не зберігали їх у написаному вигляді: майстри тримали в себе мішечки з камінцями, вага яких і відповідала необхідній вазі борошна, цукру, меду, тощо. І лише сам майстер знав, який мішечок якому інгредієнту відповідає.

Про всі ці відомості про найулюбленіший дитячий смаколик новорічно-різдвяних свят розповіла дітям бібліотекар читального залу. Діти грали, співали "Ой хто, хто Миколая любить", взяли участь у онлайн вікторині, смакували цукерками та печивом, пили чай - атмосфера була різдвяна.

Під мелодії дитячих пісень про Миколая діти зануримося у дійство створення різдвяного пряника. Повела їх у цю казкову пряничну країну чарівниця Лілія, студентка Прикарпатського університету, майбутня вчителька та майстриня з виготовлення солодощів.

Учасникам майстер-класу вона запропонувала три пряничні фігурки: янгола, оленя та сніжинку. В кондитерських мішечках була різнокольорова помадка для розпису пряників. Для акценту можна було використовувати всіляку присипку: жовту, шоколадну, срібну, золоту. Щепківська Лілія показувала, як тримати кондитерський мішечок, скільки наносити помадки, як прикрасити пряник. Діти зосереджено працювали: було дуже тихо і дуже солодко!

Кожен учасник майстер-класу розписав миколайчиків та поніс свій витвір додому.

Бібліотека на час майстер-класу поринула у дивовижну атмосферу святковості! Її створили усі учасники заходу!

 

Знайомтесь: книжка!

«Тепер, або ніколи, Рікко» Майкен Нюлунд

rikkoУ Рікки знову ціла купа проблем. Ненависна їй однокласниця Ґітте теж закохана в Джіммі і,

Детальніше...

Опитування №11

Що читаєш влітку?

Літературу за шкільною програмою - 24.2%
Додаткову літературу - 33.3%
Обидва варіанти - 42.4%

Всього голосів: 33
голосування за це опитування закінчилось на: 31 серп. 2019 - 00:00
Електронний каталог
Віртуальна реальність
Переможець конкурсу

Останні новини

«Диво калинове» Дмитра Білоуса: до 105-річчя від Дня народження поета

16_04_2025_1«Диво калинове», «Чари барвінкові», «За Україну молюся!» Ці книги – мудрий батьківський заповіт Дмитра Білоуса майбутнім поколінням любити і шанувати рідну мову,

Детальніше...
«Великдень разом з бібліотекою»: Етноподорож

1Впродовж тижня напередодні Великодня наші друзі, завітавши до бібліотеки, ставали учасниками етноподорожі «Великдень разом з бібліотекою»:

Детальніше...
Щира подяка за подаровані книги

7_04_2025_1Книги живуть, коли вони в руках читача!

Детальніше...