Автор: Івано-Франківська центральна міська дитяча бібліотека
Купальський вінок — один із обов'язкових атрибутів свята Івана Купала
символ дівочої цноти, долі, щастя та оберіг. Плетуть його із квітів та листя, і це одна із найромантичніших традицій свята Івана Купала. Цей звичай дуже древній і вшановують його століттями.
Один віночок міг бути створений навіть з 12 різних видів квітів. Кожна квітка не тільки додавала віночку барв, але й мала певний символ. Троянда – символ кохання, лілія – цноти, мальва – краси, безсмертник – здоров'я, волошка – простоти, півонія – довголіття, калина – краси та дівочої вроди, ромашка – ніжності, миру, любові.
Найбільш "ходовими" травами для плетіння вінків були Іван-да-Мар'я, ведмеже вухо і богородицька трава. Однак кожна молодиця прагнула сплести свій унікальний вінок і додавала в своє асорті різні трави: любисток - для привороту судженого і краси; верес – для залучення удачі; калина - її вплітають у купальський вінок ті жінки, хто мріє пізнати щастя материнства; деревій - для залучення уваги бажаної людини; червоний мак - для плодючості і приємних змін в житті; незабудки - щоб улюблений тільки про вас думав; барвінок - для залучення шанувальників;
Для того, щоб вінок ставав потужним оберегом від нечистих сил, в нього також вплітали полин і часник.
Наші пращури вірили, що сплитаючи вінок, дівчата формують свою щасливу долю, тому цьому процесу надавали великого значення. Важливим був також час виготовлення цього святкового атрибута: купальський вінок плели вдосвіта, поки ще була роса.
Сьогодні вінки на Івана Купала плетуть радше для краси і веселощів, не дотримуючись складу квітів. Такі вироби можна навіть купити, однак це буде зовсім не те, як вінок на Івана Купала, зроблений своїми руками.
6 липня центральна бібліотека для дітей у рамках проєкту "Бібліотека у дворах" напередодні свята Івана Купала провела з дітьми мікрорайону народознавчий компас "Символи квітів у дівочому вінку".
Діти дізналися про купальське свято, про традиції плести дівочий вінок з квітів та трав, про символи квітів у вінку. Малеча з задоволенням плела вінок, а потім гралася та влаштувала фотосесію з вінком.
«Диво калинове» Дмитра Білоуса: до 105-річчя від Дня народження поета
«Диво калинове», «Чари барвінкові», «За Україну молюся!» Ці книги – мудрий батьківський заповіт Дмитра Білоуса майбутнім поколінням любити і шанувати рідну мову,