"Збережемо енергію – збережемо планету!": година спілкування

Автор: Івано-Франківська центральна міська дитяча бібліотека   

19_10_2023_4Енергія – основа життя на Землі.

Без споживання енергії не може обійтися жодна людина, і вона постійно шукає все нові й нові способи перетворення енергії для своїх потреб. За останні два століття технічний прогрес змінив наш побут до невпізнанності і разом з тим поставив під загрозу існування планети. Вчені вважають, що, якщо людство не припинить нераціонально використовувати природні ресурси, то глобальні кліматичні зміни на планеті призведуть до незворотних змін і життя на Землі буде під загрозою.

19 жовтня о 10.00 в центральній бібліотеці для дітей відбулося спілкування з читачами 4-А класу ліцею 26 про відновлювану енергетику «Збережемо енергію – збережемо планету». У ході заходу читачі ділилися думками з приводу власної відповідальності за екологію, говорили про розумне використання природніх ресурсів, про традиційну та відновлювану енергетику. Цю глобальну проблему людства вирішувати сьогоднішнім школярам! Кожен може зробити внесок у вирішення проблеми енергозбереження, знизивши споживання електроенергії, не знизуючи рівень комфорту.

Дітям презентували книжку «Секрети вітру» із серії книг «Діти за чисту планету». Говорили про вітер, про його магію, про його характер, про різновиди вітру та його назви і про те, як він впливає на наше життя, як він може допомогти зберегти наше довкілля. Діти дізналися все про вітрові електростанції: де і як їх будують, які вони бувають. Дізналися, що таке парки велетнів і ще багато цікавого! На закінчення заходу дітям показали, як зробити вітрячок.

Було інтерактивно, цікаво, пізнавально!

19_10_2023_1

19_10_2023_2

19_10_2023_3

Про відновлювана енергетику

Традиційна енергетика виробляє енергію, використовуючи вугілля, газ та атомні станції. При його спалюванні в атмосферу викидається вуглекислий газ, а його збільшення в атмосфері призводить до згубних кліматичних змін. Це призвело до кризи у вигляді змін клімату, забруднення повітря і води, нестачі продовольства, поширення ядерної зброї та радіоактивного забруднення значних територій. Прийшов час готувати вугільним та атомним станціям сучасну та безпечну альтернативу – відновлювані джерела енергії (ВДЕ)!

Для вироблення і втілення в життя альтернативної енергетики в Україні і у світі є все: сировина, досвід, технічні і технологічні напрацювання, підготовка відповідних кваліфікованих квадрів у системі вищої освіти. Зупинка за малим – наполегливо впроваджувати альтернативні джерела енергії, а вони – збережуть нашу планету!

Ще не пізно! Ми можемо врятувати планету, якщо:

  • Раціонально споживати ресурси
  • Вимикати за собою світло в кімнаті, монітор комп'ютера та не забувати про зарядні пристрої в розетці.
  • Економно використовувати воду.
  • Замінити лампи розжарювання на світлодіодні: вони економлять енергію та довше служать.
  • Пересідати на велосипед. Це круто, швидко та комфортно. Спробувавши раз, ви більше не захочете сідати в "гарячу маршрутку" або стояти в пробках. До того ж, велосипед – це сталий вид транспорту, він не забруднює повітря небезпечними газами, якими влітку переповнена атмосфера.
  • Ділитися речами, які вам вже не потрібні, та купувати перероблені чи вживані речі. Таким чином зменшується кількість споживання та використання енергетичних ресурсів: світла, палива.

Використовувати еко-продукцію

  • Застосовувати у побуті (й навіть у малому бізнесі) безфосфатні миючі засоби – сіль із господарським милом, сода. Зараз в інтернеті також досить розвинені ресурси, що пропонують екологічну побутову хімію.
  • Купувати менше пластикових пакетів, ходити до магазину зі своєю екоторбинкою, судочками (тара, що не промокає).
  • Особливо пильно підходити до вибору косметичних та хімічних засобів, що використовуються у побуті. Має надаватися перевага засобам, що не були протестовані на тваринах і не мають негативного впливу на навколишнє середовище на різних стадіях.

Сприяти переробці відходів

  • Елементарно, але дуже дієво – здавати на переробку пластик, скло, папір.
  • Окремо збирати батарейки, бо це небезпечний (токсичний) вид відходів. Здавати їх у магазини та заклади, які долучені до всеукраїнської акції "Батарейки – здавайтеся!". Знати в обличчя локального координатора цієї акції у своєму місті.

Харчуватися екологічно

  • Відмовитися від напівфабрикатів – м'яса, риби та яєць з магазинів. Експерти переконують: на сьогодні, виготовлення цих продуктів повністю контролюють монопольні компанії, які зловживають антибіотиками, перевантажують екосистему та застосовують принципи інтенсивного господарювання заради прибутку. Звичайно, в таких умовах страждає якість. Окремою темою є викиди від таких великих підприємств, які часто нехтують системою утилізації відходів та зливу.
  • Купувати локальну їжу – ту, яка виготовлена у вашій області. Таким чином, ця їжа менше проходить хімічної обробки, а на її транспортування витрачається менше енергії.
  • Компостувати залишки їжі – купити собі компостер.

Висаджувати квіти на підвіконнях вдома і в офісі та дерева – на подвір'ях. Не дозволяти вирубувати зелені насадження біля свого дому заради парковок чи МАФів.

Підтримувати екологічні організації, об'єднання та акції у своєму місті, привчати до цього всю свою сім'ю, адже будь-яка велика зміна починається з локальної підтримки населення. Бути відповідальним користувачем природних багатств – не просто модно. Це цивілізовано і життєво необхідно.


12_102023_1«Секрети вітру» Галина Манів, Галина Шмідт

Видавництво «Рідна мова» започатковує серію книг для дітей «Діти за чисту планету». Першою світ побачила в грудні 2020 року книга для дітей 6–12 років під назвою «Секрети вітру». Видання розповідає про пригоди Макса і його друзів — професора, Аліни та розумного електромобіля Мобі-Ела. Герої досліджують секрети вітру, знайомляться з вітроенергетикою та привчаються дбати про довкілля. У книжці багато цікавих наукових фактів, захопливий сюжет із зловмисниками, переміщеннями в просторі та кумедними витівками роботизованого Мобі-Ела.

Книга «Секрети вітру» розрахована на дітей 6-12 років і є першою у започаткованій видавництвом серії книг «Діти за чисту планету». Книжка розповідає про пригоди Макса і його друзів - професора, Аліни та розумного електромобіля Мобі-Ела. Герої досліджують секрети вітру, знайомляться з вітроенергетикою та навчаються дбати про довкілля.

«Секрети вітру» - це не чергова енциклопедія, що написана сухою мовою науки, це справжнього роду нон-фікшн з яскравими пригодами головних героїв, від яких перехоплює дух. Натхненницями та авторками книги стали Галина Шмідт, Член Правління УВЕА, яка більшу частину свого життя приділила розвитку екологічно-чистих джерел енергії, зокрема вітрової енергетики, та Галина Манів, дитяча письменниця від видавництва «Рідна мова», яка змогла простими словами описати складні виміри вітрової енергетики.

"Антуан де Сент-Екзюпері казав: «усі ми родом з дитинства!» Все, чого ми навчилися в дитинстві, все, що визначили для себе як «добрий» чи «поганий» супроводжує нас протягом усього життя. Саме тому, навчання бережного ставлення до природи, використання екологічно чистих джерел енергії, має починатися з дитячих років. Книжка «Секрети вітру» - це не тільки про вітер, як про природне явище, це і про вітроенергетичну технологію, і про наше ставлення до природи, як таке», - прокоментувала книжку Галина Шмідт.

«Це був надзвичайно цікавий проєкт для мене. Ось це поєднання казкового, фантастичного, пригодницького сюжетів з науковими фактами — це ново, це цікаво і це захоплює дітей. В чому унікальність цієї книжки? По-перше, ця книга є першою і, поки що, єдиною дитячою книгою присвяченою вітровій енергетиці в Україні, і коли працюєш з такою тематикою відчуваєш себе в центрі подій, на вістрі світових екологічних та енергетичних тенденцій. Це як стрибок в майбутнє! Я глибоко переконана, що завдяки таким книжками, ми виховаємо нове, свідоме покоління, яке буде розуміти важливість використання відновлюваних джерел енергії», - описала свої враження від проєкту та практики співавторства Галина Манів.

Загальним редактором книги є Голова Правління ГС «УВЕА» Андрій Конеченков, який, як ніхто краще, знає «в чому полягає секрет вітру і яким чином його можна пізнати»: «Вітроенергетика сьогодні - це величезна галузь. За рахунок вітру сьогодні генерується близько 7% електроенергії в усьому світі. При тому, що цей відсоток кожного року стає все більшим, незважаючи навіть на пандемію коронавірусу. Україна, як і інші держави світу, слідує цим світовим тенденціям встановлюючи найновіші вітрові турбіни. Проте, незважаючи на це, обізнаність суспільства щодо «зеленого» переходу, щодо відновлюваних джерел енергії, щодо роботи «зелених» електростанцій все ще доволі низька. Саме тому в УВЕА виникла ідея розпочати з дітей і видати книжку, яка б простою, дитячою мовою, пояснила усі особливості та переваги вітрової технології», - розкрив мотивацію до написання книжки Андрій Конеченков. У своєму виступі Голова правління УВЕА також наголосив, що «Секрети вітру» - це та книжка, яка не лише написаним, а й своїм практичним існуванням є прикладом екологічності, оскільки надрукована на папері вторинної переробки.

 

Знайомтесь: книжка!

«Тепер, або ніколи, Рікко» Майкен Нюлунд

rikkoУ Рікки знову ціла купа проблем. Ненависна їй однокласниця Ґітте теж закохана в Джіммі і,

Детальніше...

Опитування №11

Що читаєш влітку?

Літературу за шкільною програмою - 24.2%
Додаткову літературу - 33.3%
Обидва варіанти - 42.4%

Всього голосів: 33
голосування за це опитування закінчилось на: 31 серп. 2019 - 00:00
Електронний каталог
Віртуальна реальність
Переможець конкурсу

Останні новини

«Диво калинове» Дмитра Білоуса: до 105-річчя від Дня народження поета

16_04_2025_1«Диво калинове», «Чари барвінкові», «За Україну молюся!» Ці книги – мудрий батьківський заповіт Дмитра Білоуса майбутнім поколінням любити і шанувати рідну мову,

Детальніше...
«Великдень разом з бібліотекою»: Етноподорож

1Впродовж тижня напередодні Великодня наші друзі, завітавши до бібліотеки, ставали учасниками етноподорожі «Великдень разом з бібліотекою»:

Детальніше...
Щира подяка за подаровані книги

7_04_2025_1Книги живуть, коли вони в руках читача!

Детальніше...