«Геніальний флорентієць»: до 760-річчя від Дня народження Данте Аліг'єрі

Автор: Івано-Франківська центральна міська дитяча бібліотека   

30_04_2025_1«Чи чув ти про Дантове пекло колись, Про грізні його терщини? Кого засудить туди поет, Той вже там і загине» Генріх Гейне

Данте Аліг'єрі – поет, політик, філософ, дипломат. Більшість європейців визнали його еталоном особистості далекого майбутнього.

Для Італії майже 700 років Данте Аліг'єрі - національний пророк.

«Коли він вигнанцем проходив вулицями італійських міст, куди його закидала доля, то перехожі, з жахом оглядаючись, шепотіли: «Погляньте на його обличчя! Адже воно обпалене пекельним полум'ям: він був у пеклі! »

Перехожі не помилялися. Найвидатніший поет і громадянин Італії, батько всієї нової європейської культури Данте Аліг'єрі дійсно побував у пеклі, усі безодні пекла і всю невичерпність зла людського осягла його душа. Але Данте, як і генії прийдешніх століть, знайшов у собі сили вийти з цього пекла, очиститися і ввійти у світ Божественної Любові (Рай).» Л. Ліщинська

Данте Аліг'єрі народився наприкінці травня 1265 року у Флоренції в родині потомственого інтелігента середнього статку. Флоренція була відома в Італії як місто банкірів і лихварів, а флорентійці – заповзятливі, пролазливі, і усюдисущі люди. Але Данте ніколи не був типовим флорентійцем. Усе життя він люто ненавидів жадібність і корисливість, але безумно любив рідне місто, яке вигнало його зі своїх стін і жорстоко з ним обійшлося. Він називав земляків «сліпим», «заздрим», «гордовитим» і «жадібним» людом, проте зізнавався друзям, що все, що він робить на землі, - це на славу Флоренції. І на славу головної володарки його серця - Беатріче!

Цікаво знати

Аліг'єрі вражав сучасників незвичайною освіченістю. У Болонському університеті він вивчав тосканську поезію, поезію окситанських трубадурів та класичну поезією античності, особливо захоплювався творчістю Вергілія.

Данте можна вважати законодавцем моди, найвидатнішим поетом в історії, що створив шедевр середньовічного періоду "Божественна комедія".

Аліг'єрі називають «батьком» італійської мови. У середні століття латинь використовувалася в якості стандартної мови для створення літературних творів. Твори латинською мовою були доступні лише для найосвіченіших читачів суспільства. Але Данте ризикнув і написав "Божественну комедію" на тосканському діалекті. Тобто, він започаткував використання народної мови в літературі. Такі відомі італійські письменники, як Боккаччо та Петрарка, наслідували цей приклад.

Над «Божественною комедією» Данте трудився 15 років, перебуваючи у вигнанні

В Україні "Божественну комедію" переважно перекладали частинами. Повний переклад всіх трьох частин виконав у 1976 році Євген Дроб'язко.

Його єдиним коханням Беатріче Портінарі. З нею Данте бачився лише двічі в житті – коли їй було 9 і 18 років. Коли вони зустрілися вдруге, вона була заміжня. Данте кохав її все життя і присвятив їй багато віршів. Данте і Беатріче стали символами любовної пари такими як Петрарка і Лаура, Трістан та Ізольда, Ромео і Джульєтта.

Данте вирішив написати "Божественну комедію" задля духовного спасіння людини й усього світу. "Врятувати людей від ганебного стану і провести їх до щастя", - так означив він свій твір, в якому проголошував високі ідеали Добра, Любові, Милосердя, Розуму. Саме вони, на його думку, можуть змінити життя суспільства.

Окрім літератури, він заробляв на життя як дипломат і політик. У 1300 році Данте обрали на посаду пріора. Данте здавалося, що причетність до влади допоможе йому служити Італії та рідному місту. Вийшло інакше - Данте потрапив до пекла політики. Він був втягнутий в політичний конфлікт між партіями Білих і Чорних гвельфів, і разом зі своєю партією Білих був вигнаний з Флоренції. Його звинуватили у хабарництві (корупції), наклали величезний штраф (5000 флоринів), засудили до вигнання на 2 роки та відсторонили від державної посади. Його вигнання стало довічним, оскільки він не міг заплатити штраф через конфіскацію його майна та грошей. Це означало, що якщо він повернеться до Флоренції, не заплативши штрафу, його спалять на вогнищі. Він не повернутися і був змушений стати кочівником в італійських містах.

Душа Аліг'єрі була глибоко ображена наклепом та невдячністю співвітчизників. Однак саме тоді, коли життя, здавалося, пройшло до краху, Данте Аліг'єрі здійснює творчий подвиг. Він зачиняється у гірському монастирі Авелано, проклявши всі партії, створює «партію з самого себе» і починає писати «Божественну комедію».

Звинувачення з Аліг'єрі були зняті приблизно через 706 років після винесення йому смертного вироку.30_04_2025_2

Цитати

  • Сумнів приносить мені не менше задоволення, ніж знання.
  • Кожен повинен брати на свої плечі працю, відповідну його силам, оскільки якщо тягар його виявиться випадково надмірним, то він може мимоволі впасти в багнюку.
  • Обман і сила - ось знаряддя злих.
  • Немає страждання сильнішого, ніж згадувати щасливі дні у дні нещастя.
  • Води, в які я вступаю, не перетинав ще ніхто.
  • Співчуття - це не почуття; скоріше це благородний стан душі, котра готова до того, щоб сприйняти любов, милосердя та інші добродійні почуття.
  • Користолюбство - штучні злидні.
  • Страх не повинен давати поради.
  • Часто люди пливуть за течією часу! А між тим вутлий човник наш забезпечений кермом; чому ж людина несеться по хвилях, а не підпорядковується власним прагненням?
  • Залиш надію кожен, хто сюди заходить.
  • Душа людини - найбільше диво світу.
  • Іди своєю дорогою, і нехай інші люди говорять що завгодно.
  • Гіркий чужий хліб і важкі сходи чужого ганку.
  • Не дій проти божества закоханих: яке б засіб ти не залучив, ти програєш битву, будь упевнений.
  • Любов - це рух духу і першорядне енергії Всесвіту.
  • Наймудріша людина та, яку більше всього дратує втрата часу.
  • Найспекотніші куточки в пеклі залишені для тих, хто в часи найбільших моральних потрясінь зберігав нейтралітет.

Данте намагався вирішити одвічні питання добра і зла, життя і смерті, долі і свобідної волі, єдності батьківщини, чистоти і чесності володарів. Частини комедії «Пекло», «Чистилище» - це лютий запал суду над всесвітнім злом. І «Рай» - втілення християнських ідеалів. Мимоволі замислюєшся: чи не постають ці ж самі питання і перед нами, мешканцями планети ХХІ століття?!

Читайте «Божественну комедію» Данте Аліг'єрі! Вирушайте у подорож разом з героєм поеми Данте "Божественна комедія"! Цей твір допоможе осягнути глибокий духовний і моральний сенс, посприяє позбавленню гріхів і наверне до християнських та загальнолюдських ідеалів доброчестя.


 

Знайомтесь: книжка!

«Тепер, або ніколи, Рікко» Майкен Нюлунд

rikkoУ Рікки знову ціла купа проблем. Ненависна їй однокласниця Ґітте теж закохана в Джіммі і,

Детальніше...

Опитування №11

Що читаєш влітку?

Літературу за шкільною програмою - 24.2%
Додаткову літературу - 33.3%
Обидва варіанти - 42.4%

Всього голосів: 33
голосування за це опитування закінчилось на: 31 серп. 2019 - 00:00
Електронний каталог
Віртуальна реальність
Переможець конкурсу

Останні новини

«Геніальний флорентієць»: до 760-річчя від Дня народження Данте Аліг'єрі

30_04_2025_1«Чи чув ти про Дантове пекло колись, Про грізні його терщини? Кого засудить туди поет, Той вже там і загине» Генріх Гейне

Детальніше...
«Диво калинове» Дмитра Білоуса: до 105-річчя від Дня народження поета

16_04_2025_1«Диво калинове», «Чари барвінкові», «За Україну молюся!» Ці книги – мудрий батьківський заповіт Дмитра Білоуса майбутнім поколінням любити і шанувати рідну мову,

Детальніше...
«Великдень разом з бібліотекою»: Етноподорож

1Впродовж тижня напередодні Великодня наші друзі, завітавши до бібліотеки, ставали учасниками етноподорожі «Великдень разом з бібліотекою»:

Детальніше...