«Синій, як море, як день, золотий»: патріотичний пазл

Автор: Івано-Франківська центральна міська дитяча бібліотека   

6_08_2023_1Символ боротьби, перемоги і любові до своєї країни - таким є для багатьох українців синьо-жовтий стяг.

«Синій, як море, як день, золотий — З неба і сонця наш прапор ясний.

Рідний наш прапор високо несім! Хай він, уславлений, квітне усім!

Гляньте, на ньому волошки цвітуть, Гляньте, жита в ньому золото ллють.

З жита й волошок наш прапор ясний. З неба і сонця, як день весняний»

                                                                                                                                                                                   О. Олесь

Невід'ємним атрибутом кожної країни, що уособлює самобутність та спадкоємність її державотворчих традицій, є прапор. Перші прапори виникли в давнину як засіб сигналізації у військових. Жодне військо без прапора не вирушало в похід і не вступало в бій. Прапор тоді символізував єдність земель і племен.

Історія нашого стяга – багата і цікава, показує всю історію української державності.

  • Перші згадки об'єднання синього і жовтого кольору на офіційній символіці датовані 1256 роком – це був герб Львова із зображенням жовтого лева на блакитному тлі, який місту подарував князь Данило Галицький. Також золотий і синій кольори використовували на гербі Галицько-Волинського князівства.
  • Відомо також, що під час Грюнвальдської битви 1410 року корогви Львівської та Перемишльської земель були виконані в жовтій і блакитній барвах.
  • В козацькому війську довго не існувало єдності щодо барв прапорів. З XVIII ст. полкові і сотенні стяги Війська Запорозького все частіше являли собою блакитне полотнище, на яке жовтою фарбою наносили хрести, зорі, зброю, постаті святих, а згодом — козака із самопалом та із золотим (жовтим) щитом. Наслідуючи козацькі традиції, Центральна Рада 22 березня 1918 р. ухвалила "Закон про державний прапор Української Народної Республіки".
  • Офіційно синьо-жовту атрибутику почали використовувати у 1848 році, від початку українського національного відродження в Галичині та Буковині. Головна Руська рада оголосила своїм гербом лева на блакитному тлі й синьо-жовтий прапор. Цей самий прапор, тільки з жовтою смугою вгорі, був державним стягом УНР.
  • Під синьо-жовтим відбулися три проголошення Української державності: 1917, 1941 та 1990 року.
  • З проголошенням незалежності України наш народ продовжив історичну традицію створення своєї держави саме під жовто-блакитним знаменом. 28 січня 1992 року Верховна Рада України затвердила державним прапором України синьо-жовтий стяг. Так український прапор, який був довгий час національним символом, став, згідно з 20-ю статтею Конституції Державним Прапором України.
  • Синьо-жовті кольори прапора - це кольори чистого неба і пшеничного лану. Стяг з двох рівновеликих горизонтальних смуг синього і жовтого кольорів з давніх часів – від князів до козаків – є символом української державності.
  • Указом Президента України на вшанування багатовікової традиції українського державотворення, державної символіки було встановлено День Державного Прапора України, який відзначається щорічно 23 серпня.
 

Знайомтесь: книжка!

«Тепер, або ніколи, Рікко» Майкен Нюлунд

rikkoУ Рікки знову ціла купа проблем. Ненависна їй однокласниця Ґітте теж закохана в Джіммі і,

Детальніше...

Опитування №11

Що читаєш влітку?

Літературу за шкільною програмою - 24.2%
Додаткову літературу - 33.3%
Обидва варіанти - 42.4%

Всього голосів: 33
голосування за це опитування закінчилось на: 31 серп. 2019 - 00:00
Електронний каталог
Віртуальна реальність
Переможець конкурсу

Останні новини

«Диво калинове» Дмитра Білоуса: до 105-річчя від Дня народження поета

16_04_2025_1«Диво калинове», «Чари барвінкові», «За Україну молюся!» Ці книги – мудрий батьківський заповіт Дмитра Білоуса майбутнім поколінням любити і шанувати рідну мову,

Детальніше...
«Великдень разом з бібліотекою»: Етноподорож

1Впродовж тижня напередодні Великодня наші друзі, завітавши до бібліотеки, ставали учасниками етноподорожі «Великдень разом з бібліотекою»:

Детальніше...
Щира подяка за подаровані книги

7_04_2025_1Книги живуть, коли вони в руках читача!

Детальніше...